-0.4 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Kino za Rogiem – dociera do małych miast i wsi

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Kino, które mieści się w pubie, a bilety na pokaz filmowej klasyki lub komercyjnego hitu kosztują po 5 zł – to nie fikcja, od kiedy w Polsce zaczęła funkcjonować sieć Kin za Rogiem. Ich twórcy chcą udowodnić, że dobra kultura nie musi być droga i może dotrzeć nawet do małego miasteczka i wsi.
– Naszą propozycję kierujemy przede wszystkim do tych, którzy mają dziś utrudniony dostęp do kina – powiedział w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP) Maciej Molewski z Kina za Rogiem, czyli inicjatywy, która powstała, by upowszechniać kulturę filmową. Jak twierdzi Molewski, badania pokazują, że większość ludzi w Polsce w ogóle do kin nie wchodzi. – Bo albo tego kina nie ma sensownej odległości od ich miejsca zamieszkania, albo bilety są zwyczajnie za drogie – powiedział Molewski.
W ramach jego projektu kina powstają wszędzie, gdzie jest to możliwe. Na miejsca projekcji adaptuje się budynki, konkretne pomieszczenia, a czasem nawet puby. Warunek: przedsięwzięcie musi być niskokosztowe, ale nie może na tym ucierpieć jakość obrazu. Filmy, które są wyświetlane, ogranicza tylko wyobraźnia widzów. – Współpracujemy z kilkudziesięcioma dystrybutorami filmowymi. W naszym repertuarze są zarówno kino komercyjne, jak i kino dla wymagającego widza. Są to zarówno filmy pełnometrażowe jak i dokumenty, animacje dla dzieci – opisuje Molewski.
Przy uzgadnianiu doboru repertuaru pomaga animator, czyli osoba, która prowadzi kino w danym miejscu, współpracując z lokalną społecznością. Obecnie Kino za Rogiem jest w ponad 40 miejscach i budzi zainteresowanie kolejnych osób. – Jest to otwarty nabór, otwarty projekt, każdy jest do niego zaproszony – podkreśla Molewski.
Jedną z miejscowości, w których zainicjowano projekt, są Kowary, w których od 20 lat nie było kina, co mieszkańcy odczuwali dotkliwie. Odtworzenie istniejącego niegdyś, na kilkaset osób, nie wchodziło już w grę. – Stworzyliśmy 20-osobowe, ekskluzywne, można powiedzieć, jeśli chodzi o jakość i komfort oglądania, kino, a przy tym bardzo tanie – mówi w rozmowie z AIP Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Kowarach Dariusz Kaliński.
Sukces inicjatywy cieszy tym bardziej, że jest unikatowa na skalę europejską, w związku z czym rozwijanie sieci jest jednocześnie nauką, jak to robić. A efekty to nie tylko poszerzone możliwości spędzania wolnego czasu. – Mamy mnóstwo kin w naszej sieci, które zakorzeniły się w lokalnej społeczności i stały się centralnym punktem utożsamianym z filmem – stwierdził Molewski.
Inicjatywa połączyła organizatorów Kina za Rogiem z Narodowym Centrum Kultury, które zajmuje się realizacją projektu „Kultura Dostępna”. Jego celem jest udostępnianie oferty kulturalnej wszędzie tam, gdzie przeszkodami w obcowaniu z nią są np. odległość czy zbyt wysoka cena. Na portalu www.kulturadostępna.pl można odnaleźć miejsca w naszej okolicy, które oferują darmowy lub niedrogi wstęp do kina, na koncert czy wystawę.
– Chcielibyśmy, żeby kultura stała się bardziej powszechna, żeby to nie było coś wyjątkowego, kiedy idziemy do kina na dobry film lub do teatru, czy w ogóle z niej korzystamy, tylko żeby to było coś normalnego – stwierdziła w rozmowie z AIP Sylwia Burska z Narodowego Centrum Kultury.

, foto Przemysław Świderski

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520