Kilkutygodniowe foki szare wrócą do morza

Kilkutygodniowe foki szare wrócą do morza

Mierzeja Wiślana. Kilkutygodniowe foki szare znaleziono nad brzegiem morza na plażach Mikoszewie i Junoszynie. Zwierzęta trafiły pod opiekę helskiego Fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego.

Mierzeja Wiślana. Młode i osłabione foki znaleziono w trakcie Wielkanocy na plażach w Mikoszewie i Junoszynie. Na miejsce natychmiast przybył wolontariusze Błękitnego Patrolu, ekologicznej organizacji WWF. – Zając Wielkanocny przyniósł w prezencie kolejne młode foki uratowane przez wolontariuszy Błękitnego Patrolu WWF czytamy na facebook’owym profilu WWF Polska. – Foki dołączyły do rówieśników w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Krzysztofa Skóry. Po odbytej rehabilitacji maluchy oczywiście trafią na wolność. Znalezione szczenięta otrzymały imiona na cześć wolontariuszy Błękitnego Patrolu.

Foka znaleziona w Mikoszewie otrzymała imię Marta, a samczyka z plaży w Junoszynie nazwano imieniem Karol. Warto dodać, że to nie pierwsza w tym roku akcja ratunkowa wolontariuszy WWF Polska. Organizacja mówi wręcz o wiosennym wysypie foczych szczeniąt na bałtyckich plażach. Na początku kwietnia znaleziono fokę na plaży w Krynicy Morskiej. Samiec otrzymał imię Janek, po leżał samiec, po lokalnym liderze Błękitnego Patrolu WWF Janie Wilkanowskim. Kilka dni później młody, osłabiony, mocno wychudzony foczy samczyk wylądował na plaży w Piaskach. Znalezione szczenię otrzymało imię Wojtek, na cześć jednego z wolontariuszy Błękitnego Patrolu. Po zakończonym leczeniu w helskim fokarium wszystkie foki wrócą do Bałtyku.

Gdy spotkamy fokę

Pracownicy helskiego fokarium wymieniają trzy podstawowe zasady, których należy przestrzegać podczas spotkania z foką, np. w czasie spaceru na plaży. Do zwierzęcia nie można się zbliżać. Należy pamiętać, że foka jest dzikim zwierzęciem, które przestraszone lub rozdrażnione może stać się bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć. Ważne jest również aby pozwolić foce wyjść na brzeg.

Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne. Nie należy też dotykać i nie próbować łapać fok. Turyści i mieszkańcy powinni przygotować się, że w najbliższym czasie mogą spotkać wygrzewające się nad brzegiem morza foki, szczególnie młode osobniki. Ta tendencja będzie utrzymywać się przez kwiecień aż do początku czerwca.

red. aip, Fot. WWF Polska

COMMENTS

WORDPRESS: 0