Kiedy decyzja prezydenta w sprawie ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego?

Kiedy decyzja prezydenta w sprawie ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego?

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że do czwartku należy się spodziewać decyzji prezydenta w sprawie ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. 

Gość „Sygnałów Dnia” w radiowej Jedynce mówił, że Andrzej Duda analizuje teraz przepisy ustawy, przyjętej przez parlament. Zaznaczył, że obecnie nie ma jeszcze decyzji, a prezydent ma zaplanowane spotkanie z sygnatariuszami listu w sprawie. tej ordynacji wyborczej, którymi byli Kukiz’15, Polskie Stronnictwo Ludowe, Partia Razem, Prawica Rzeczypospolitej i Klub Jagielloński. „Wszystkie podmioty przyjęły zaproszenie. Ta rozmowa będzie bardzo ważna po kątem decyzji ostatecznej prezydenta” – podkreślił minister Szczerski.

W ostatnim wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” Andrzej Duda przyznał, że ma ogromne wątpliwości, czy nowa ordynacja powinna być częścią polskiego systemu prawnego. Jak dodał, „mocno skłania się w kierunku zablokowania tej propozycji”. Prezydent wskazał, że – jego zdaniem – ustawa wprowadzająca konkretną liczbę mandatów w każdym z 13 okręgów wyborczych ogranicza Polakom możliwość posiadania reprezentantów w Parlamencie Europejskim. „Wszyscy przyznają, że realny próg wyborczy będzie podniesiony do poziomu co najmniej 11, 12 procent” – powiedział prezydent. „To w praktyce eliminuje mniejsze ugrupowania. Jakaś część polskiego społeczeństwa będzie miała poczucie pozbawienia reprezentacji w europarlamencie” – mówił Andrzej Duda „Dziennikowi Gazecie Prawnej”.

Prezydent ma na 21 dni na ustosunkowanie się do ustawy. Parlament przyjął ją 27 lipca.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/PR1/MR/Siekaj

COMMENTS

WORDPRESS: 0