12.9 C
piątek, 19 kwietnia, 2024

Kamil Stoch wygrał 66. Turniej Czterech Skoczni!!!

Kamil Stoch wygrał 66. Turniej Czterech Skoczni. Polak po triumfach Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen i Innsbrucku w sobotę zwyciężył także w Bischofshofen. Stoch obronił tytuł najlepszego zawodnika turnieju. Pierwszy raz wygrał w 2017 roku. Polak powtórzył także wyczyn Niemca Svena Hannawalda, który w sezonie 2001/02 wygrał cztery konkursy.

W ostatnim konkursie Polak był najlepszy w obu seriach – w pierwszej osiągnął 134,5 m, a w finałowej 137 m co dało łączną notę 275,6 pkt. Drugie miejsce w Bischofshofen zajął Norweg Anders Fannemel (130 m i 139 m – 272,4 pkt.), a trzecie Niemiec Andreas Wellinger (129 m i 139,5 m – 270,5 pkt.).
Dawid Kubacki, który po pierwszej serii był wiceliderem ostatecznie zajął 9. miejsce (132 m i 127,5 m – 253,3 pkt.), Stefan Hula był 14. (123,5 m i 126 m – 233 pkt.), Piotr Żyła 23. (121 m i 125,5 m – 220,7 pkt.).
Maciej Kot, Jakub Wolny i Tomasz Pilch nie awansowali do finałowej serii.

W klasyfikacji generalnej turnieju Kamil Stoch uzyskał 1108,8 pkt. Drugie miejsce zajął Andreas Wellinger – 1039,2 pkt., a trzecie Anders Fannemel – 1021,3 pkt.

Kamilowi Stochowi pogratulował prezydent Andrzej Duda. „Kamil Stoch Super Star! Dziękujemy! Gratulujemy! Podziwiamy! Brawo! Brawo! Brawo!” – napisał na Twitterze prezydent.
Polskiemu skoczkowi pogratulował także premier Mateusz Morawiecki. „Dziś wszyscy tworzymy orszak jednego króla. Kamila!!! Dawid brawo za walkę do końca! Duma i podziw! Brawo trenerzy, brawo sztab! Nic tak nie cieszy, jak polskie zwycięstwa!” – napisał na Twitterze Mateusz Morawiecki.

Dawid Kubacki sklasyfikowany został na 6. pozycji (1003 pkt.), Stefan Hula na 12. (957 pkt.), Piotr Żyła 15. (914,5 pkt.), Maciej Kot 23. (811,7 pkt.), Jakub Wolny 38. (397,4 pkt.), Tomasz Pilch 55. (201,4 pkt.)

Kamil Stoch objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich. Polak wygrał w sobotę konkurs w Bischofshofen i triumfował w 66. Turnieju Czterech Skoczni.
Stoch ma 723 punkty i o 12 wyprzedza Niemca Richarda Freitaga. Trzecie miejsce zajmuje rodak wicelidera Andreas Wellinger (569 pkt.).