-1.2 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Kalifornia – pierwszy samolot zwiadowczy NATO

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

NATO będzie miało nowe oczy i uszy. W bazie wojskowej w Palmdale w Kalifornii zaprezentowano pierwszy samolot zwiadowczy Sojuszu Północnoatlantyckiego. Bezzałogowa maszyna wejdzie w skład budowanego w NATO nowego systemu radarowego o nazwie AGS. Korzystać z niego będzie mogła także Polska.

To długo wyczekiwany przez NATO moment. Z taśmy produkcyjnej w Kalifornii zjechał pierwszy z pięciu samolotów Global Hawk, który wejdzie w skład nowego NATO-wskiego systemu radarowego.

Bezzałogowa maszyna ma znacznie większe możliwości od obecnie stosowanych metod. „Może latać nawet na wysokości 20 kilometrów i być w powietrzu nieprzerwanie przez 36 godzin. Samolot startuje, ty idziesz spać, wstajesz rano a on dalej lata. Może przelecieć całe wybrzeże Florydy i w jednym momencie widzi cały stan, każdy poruszający się samochód. To pokazuje, jakie są możliwości tego samolotu dla NATO na przykład w kwestii migracji na Morzu Śródziemnym“ – mówi Polskiemu Radiu Matt Copija z amerykańskiego koncernu Northrop Grumman, który wyprodukował samolot.

Samolot czekają teraz testy, a za rok maszyna poleci do bazy Sigonella we Włoszech, gdzie będzie znajdować się główna siedziba całego systemu. Będzie on gotowy do działania pod koniec 2017 roku. „W programie uczestniczy 15 krajów, ale korzystać z niego będzie 28 członków NATO. Wszyscy będą mieli swoich żołnierzy w bazie w Sigonelli i wszyscy będą mogli pobierać dane satelitarne z tego samolotu i wykorzystywać je według swoich potrzeb“ – podkreśla Jim Edge z NATO-wskiej agencji zajmującej się programem AGS.

Polska jest jednym z 15 krajów NATO, które przystąpiły do budowy nowego systemu zwiadowczego. W procesie uczestniczy kilkanaście koncernów ze Stanów Zjednoczonych i z Europy, w tym także z Polski.
Jak relacjonuje z Palmdale w Kalifornii specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, jedyny polski dziennikarz obecny na miejscu, decyzję o powstaniu systemu zwiadowczego AGS podjęto w 2010 roku na szczycie Sojuszu w Lizbonie, ale nieoficjalnie wiadomo, że system ma być m.in. odpowiedzią Zachodu na kryzys na Ukrainie.

Drony Sojuszu będą zdolne do szczegółowej obserwacji tego, co dzieje się zarówno w Zagłębiu Donieckim, ale także na terenach Państwa Islamskiego. Dzięki systemowi, NATO będzie mogło także śledzić łodzie przemytników ludzi na Morzu Śródziemnym jak również pomóc w przypadku klęsk żywiołowych takich jak trzęsienia ziemi.

Foto: Flickr Video: Youtube Audio: IAR

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski, Palmdale/to/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520