12 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Z jakim paszportem na granicy Polski? Rzecznik Straży Granicznej tłumaczy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Obywatel Polski może posiadać równocześnie obywatelstwo polskie i obywatelstwo innego państwa. I tutaj pojawiają się problemy i wątpliwości.

O tym temacie pisaliśmy już wcześniej w artykułach na łamach wiadomości.com. Niestety – ani ogólne wyjaśnienia podparte polskimi przepisami prawa, ani kontakt z wicekonsulem Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago nie okazały się wystarczające, aby rozwiać wszelkie wątpliwości nasze i naszych Czytelników.

W poszukiwaniu odpowiedzi na wciąż nurtujące nas wszystkich pytania postanowiliśmy zwrócić się do Straży Granicznej RP, która jest organem najlepiej zorientowanym w kwestii przepisów prawnych dotyczących przekraczania granicy Polski.

Wiemy już, że „(…) W przypadku, gdy osoba ma podwójne obywatelstwo – polskie i w naszym przypadku obywatelstwo Stanów Zjednoczonych – to wobec Polski ma takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie.”  Co kryje się za tym pozornie nieskomplikowanym twierdzeniem? Odpowiedzi na te pytania w rozmowie z Rzeczniczką Straży Granicznej  St. chor. SG Agnieszką Golias próbował uzyskać Paweł Krotny.
PK. Jakim paszportem powinien posługiwać się obywatel RP posiadający podwójne obywatelstwo przekraczając granicę Polski: polskim, czy amerykańskim?

AG. Aby pozostać w zgodzie i z poszanowaniem regulacji ustawy o obywatelstwie polskim to osoba, która posiada obywatelstwo RP powinna w Polsce legitymować się polskim dokumentem paszportowym. Tym niemniej funkcjonariusze SG nie prowadzą ukierunkowanych czynności, których celem byłoby ustalenie czy osoba np. o polsko brzmiącym nazwisku, urodzona w Polsce, ale przedstawiająca do kontroli paszport amerykański jest obywatelem polskim!  Podróżny jest bowiem traktowany jako obywatel tego kraju, którego dokument przedstawia do kontroli. Co to oznacza dla obywatela RP posiadającego jednocześnie amerykańskie obywatelstwo? Decydując się na posługiwanie się paszportem amerykańskim podczas przekraczania granicy będzie traktowany jak obywatel państwa trzeciego z wszystkimi z tego wynikającymi wymogami. Czyli nie będzie mógł przebywać w Polsce dłużej niż 90 dni w okresie 180-dniowym.

Zatem osoby posiadające obywatelstwo polskie oraz obywatelstwo innego państwa, które podczas kontroli granicznej zdecydują się na legitymowanie się paszportem wydanym przez władze innego państwa (np. USA) muszą mieć świadomość, że w takim przypadku funkcjonariusze Straży Granicznej (ale także innych państw członkowskich UE, gdy tam następuje przekroczenie granicy zewnętrznej) będą wobec nich stosowali ogólne wymogi, jakie dotyczą obywateli państw trzecich w ramach kontroli szczegółowych – tj. m.in. będą odprawiani w kabinach przeznaczonych dla obywateli państw trzecich – „all passports”, będą weryfikowane deklarowane cła i warunki wjazdu i pobytu, posiadanie środków finansowych na pobyt, i co ważne w ich paszportach będą zamieszczane stemple kontroli granicznej, służące do rozliczania dozwolonego tej kategorii osób czasu pobytu nie tylko w Polsce, ale także w innych państwach członkowskich UE, który nie będzie mógł przekroczyć 90 dni w każdym okresie 180-dniowym.  Jeśli więc funkcjonariusz SG w trakcie kontroli paszportu stwierdzi brak stempla kontroli granicznej albo ujawni fakt, że osoba ta przekroczyła dozwolony limit pobytu, to musi podjąć odpowiednie czynności wyjaśniające.

WAŻNE: Jeżeli funkcjonariusz ustali, że podróżny posiada polskie obywatelstwo, to od tego momentu, nie będzie mógł go traktować inaczej, niż tylko jak obywatela RP. Oznacza to, że nie będzie można ukarać podróżnego za przekroczenie dozwolonego limitu pobytu w Polsce, ale jednocześnie warunkiem niezbędnym do uzyskania zgody na przekroczenie granicy i wyjazd z naszego kraju, stanie się okazanie ważnego polskiego dokumentu paszportowego lub dowodu osobistego (w zależności od kierunku podróży) uprawniającego obywatela RP do przekroczenia granicy Polski na podstawie odrębnych przepisów.

PK. Czy nieletni podróżujący jedynie pod opieką linii lotniczych mogą przekraczać granicę RP legitymując się wyłącznie amerykańskim paszportem? Co w przypadku dzieci urodzonych w USA, podczas gdy rodzice posiadają dwa obywatelstwa?

AG. Decydując się zwłaszcza na samodzielne (tylko pod opieką przedstawicieli linii lotniczej – „status UM”) wysłanie do Polski osoby małoletniej, posiadającej równocześnie obywatelstwo polskie i amerykańskie do Polski – odpowiedzialni rodzice czy opiekunowie prawni dziecka powinni wyposażyć go w dwa ważne paszporty – polski (w celu posługiwania się nim bezwzględnie na terytorium RP -w tym w celu okazywania go funkcjonariuszom SG podczas przekraczania granicy – wjazd/wyjazd z RP) oraz tu: amerykański, który będzie drugim w kolejności dokumentem podróży,  potwierdzającym szczególnie dla przewoźnika lotniczego, że posiadacz tego dokumentu ma prawo wjazdu i pobytu w USA.

Rozmawiał Paweł Krotny

TS

 

 

- Advertisement -

Podobne

17 KOMENTARZE

    • It’s not Polish greed. Other countries have similar laws. Ultimately, it’s up to you how you want to travel; whether you want to be treated as a Polish citizen or a foreigner.

    • Just give up your Polish Citizenship and you dont have to get Polish paspor any more ! If you wane keep it then pay for pasport and if you can afford air line ticket you chould be able to aford the passport.

    • If I get stop on polish border because I have no polish passport, I will be ask for form cut off polish citizenship from border officer? Why I have to get the same problem?

  1. Every Country they have own regulation’ Canada or US or other country’ even Poland they have too—-then so what , should not be surprised…….You are not born yesterday Mr.D.C…..Sorry….

  2. Nie odpowiedziano dokaldnie na ostatnie pytanie, tj. Co w przypadku dzieci urodzonych w USA, podczas gdy rodzice posiadają dwa obywatelstwa? Moje dziecko jest urodzone w Kanadzie, nie ma polskiego paszportu bo nie ma obywatelstwa polskiego. Ma 2 lata. Aby otrzymalo polski paszport, rodzice (czyli ja lub maz) musimy najpierw umiejscowic jego kanadyski akt urodzenia w Polsce. Dopiero wtedy moze dostac nr PESEL i ubiegac sie o Polski paszport. Czyli, jesli nie ma umiejscowionego kanadyjskiego aktu urodzenia i przez to nie moze dostac polskiego paszportu, do Polski moze wjechac na paszport kanadyjski bo jest obywatelem Kanady. Straz graniczne nie ma prawa zatrzymac dziecka zadajac od niego paszportu polskiego. Dziecko (bo jest dzieckiemi w dodtaku obywatelem Kanady) nie moze samo wystapic o polski paszport do poki nie ukonczy 18 lat. Co prawda moga to za nie zrobic rodzice, ale tylko wtedy kiedy chca. Nie ma prawa ktore nakazuje polskim rodzicom dzieci urodzonych i mieszkajacych poza Polska ubiegac sie o polski paszport dla dzieci.

    • Takie dziecko jest obywatelem z mocy prawa, żadne umiejscowienie nie jest potrzebne. Teoretycznie SG może nie wypuścić go z Polski jeśli nie przedstawi polskiego dokumentu podróży.

  3. @ Honorata i tu wlasnie jest pies pogrzebany jesli chodzi o dzieci urodzone poza Polska z rozdicow ktore jedno jest polskim obywtelem.
    To jest dosc skomplikowane dlatego ze wciaz obowiazuja jakies komusze prawa.
    Tutejsze wyjasnienie jest debilne aby ukryc problem.
    Pewnego roku chcialem wyslac 11 letniego syna do Polski i poszedlem po polska wize aby wbili mi do jego paszportu.
    Odmowiono mi gdyz powiedziano mi ze syn jest Polakim bo ma rodzicow Polakow (bez ogladania naszych paszportow) tak zaocznie stwierdzil konsul w Montrealu ze jestesmy Polakmi i ze moje dziecko obowoazuje jakies nagle przypomniane prawo.
    No to mowie w takim razie daj mmojemu synowi polski paszport a ta menda ato nie takie proste najpierw musze udowodnic ze on jest Polakiem tzn ze jedno z jego rodzicow jest Polakiem.
    Oczywiscie w tedy syn do Polski przez ta mende nie polecial na wakacje bo zalatwianie paszportu polskiego zajelo 6 miesiecy byl to jeszcze wted kiedy jeszcze potrzebna byla wiza do Polski.
    Od tamtego czasu nie wiele sie zmienilo
    komuna wciaz siwe dobrze trzyma.

  4. A dodam ze zalatwienie tego polskiego paszportu nie tylko trwalo 6 miesiecy ele wiel zachodu rodziny w Polsce meldunku oplat natoraialnych itd ze w sumie kosztowalo to ponad 1000$.
    Przeciez biurwy z czegos musz te osmiorniczki z kawiorem wpieprzac.

  5. Niestety w Polsce obowiązuje prawo krwi nie prawo ziemi. Oznacza to że dzieci polskich rodziców , stają się z automatu obywatelami polskimi. Przerobilismy to już na portalach w Irlandii, niestety „należymy” do Polski. A żeby zrzec się polskiego obywatelstwa trzeba poprosić o zgodę prezydenta , zapłacić około 1000 Euro i nie ma gwarancji ani ram czasowych czy otrzyma się zgodę. To jest polskie prawo i jeżeli chodzi o obywatelstwo, jedne z najostrzejszych na świecie, pozdrawiam

    • Możecie się zrzec za darmo w Polsce u wojewody w zależności od tymczasowego zameldowania lub ostatniego adresu meldunku. Jeśli nigdy nie mieliście meldunku to chyba w województwie mazowieckim.

      • Oj chyba tak łatwo się nie da, skoro w konstytucji jest zapis o decyzji prezydenta?
        Jakaś podstawa prawna, albo namiary jak to zrobić, czy to tylko teoria?

  6. Here is the secret that nobody wants you know… Always use only 1 passport, so which ever one you decide to use.. only use that one…

    You will get your self into trouble if you switch passports during travels.

    Also in Poland always use the USA passport if your US citizen, this way you will have travel protection and insurance coverage if your traveling.

    Another thing if you fly through Germany your passport inspection will be in Germany and not Poland where the laws are different, much easier.. (so don’t fly LOT)

    Enjoy your summer vacations…

    • I am flying through Frankfurt in Germany to Poland and from Frankfurt to Katowice airport in Poland. I understand from your post that I should have no problem flying into Poland but what about my return flight two weeks later from Katowice airport to Frankfurt … will they stop me in Katowice because of my polish name and will they pass me through with only american passport. Please answer. Thanks.

    • If you are a Polish citizen, no matter which passport you use, you will not have access to consular help in Poland.

  7. W 1982 wyjechalem z polskim wraz z rodzina poszportem w jedna strone ( Bez prawa powrotu ) do Berlina .
    Poszport przedziurawiony na granicy.
    W Berlinie w krotkim czasie dostalem stala Vise do Australi .Australijska Ambasada wystapila do polskiej ambasady o podtwiewierdenia naszego obywatelstwa .Ambasada polska nie podtwierdzila naszego obywatelstwa w ciagu 2-ch miesiecy .Australia nie przyjmuje obywateli bez bezpanstwowych .
    Wystapila do ONZ-tu o nadanie nam tymczasowego obywatelstwa .Do Australi przelecilismy jak obywatele ONZ-tu na 40 godzin od dnia wylotu .
    Obywatelstwo Australijskie dostalem po poltora roku pobytu .Dastalismy passport Australijski .
    W 1986 roku w ramach delegacji do Kopenhagi na 2 tygodni chcialem odwiedzic Gdansk / Malbork jako obywatel Australi wystapilem z dwu miesiecznym wyprzedzeniem 48-godzinna vise do Polski .
    Visy nie dostalem na czas wyjazdu .Moj kolega (australijczyk ) dostal po dwoch tygodniach .
    Vise mi przyznano po 6-ciu miesiacach , kiedy interweniowalem w Australijskim Ministerstwie do Spraw Zagranicznych .
    Edward W

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520