2.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Inwazja kleszczy w Łodzi

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Pacjenci skarżą się, że lekarze rodzinni nawet nie obejrzeli miejsca, w które wbił się pasożyt, tylko poradzili, aby odwiedzili pogotowie lub szpitalny oddział ratunkowy. – Kleszcza można usunąć samodzielnie kleszczykami kupionymi w aptece lub pęsetą – mówi Jakub Jeż, lekarz przyjmujący pacjentów w stacji pogotowia. – Jeśli w ciele pozostanie nam nóżka pasożyta, to nie ma się czego obawiać. Chorobotwórcze zarazki znajdują się w odwłoku.

Jakub Jeż twierdzi, że usuwał kleszcze spomiędzy rzęs, pośladków oraz z prącia. * Co piąty pacjent zgłaszający się do chirurga w pogotowiu przychodzi z kleszczem pod skórą * Lekarze POZ odsyłają takich chorych, choć nie powinni. Kleszcza trzeba usunąć jak najszybciej, zdaniem specjalistów nie powinno minąć 8 godzin od momentu, gdy wbił się nam w skórę, aby zmniejszyć ryzyko chorób odkleszczowych. Po usunięciu należy obserwować swój organizm.

 

Jeśli pojawi się rumień wędrujący lub objawy podobne do grypy, to należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Zdaniem NFZ, pacjent z kleszczem powinien trafić do gabinetu lekarza POZ. Jest tam odpowiedni sprzęt do usunięcia pasożyta, a może to zrobić lekarz lub pielęgniarka. – Po zamknięciu poradni z tym problemem idziemy do poradni nocnej i świątecznej pomocy – mówi Magdalena Góralczyk z łódzkiego oddziału NFZ. Szpitalny oddział ratunkowy i pogotowie pomocy nie odmówią, ale mają przede wszystkim ratować pacjentów w stanie zagrożenia życia.

TS/Liliana Bogusiak-Jóźwiak aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520