13.5 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował wirtualną „Mapę Miejsc Pamięci Narodowej”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował wirtualną „Mapę Miejsc Pamięci Narodowej”. To aplikacja multimedialna, dzięki której można cofnąć się w czasie do lat 40. i 50. ubiegłego wieku i zobaczyć, jak wtedy wyglądała „Łączka” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

Takie skany przestrzenne nie były dotąd wykorzystywane w prezentacji treści historycznej. Każdy może teraz stanąć na „Łączce” i dzięki aplikacji dowiedzieć się na przykład, gdzie odkryto szczątki Hieronima Dekutowskiego „Zapory” czy Zygmunta Szendzielarza – mówi dyrektor Biura Informatyki IPN Rafał Leśkiewicz.

Wirtualna mapa to efekt prac zespołu historyków, archeologów, grafików i programistów. Pokazuje dorobek Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN z lat 2012-2017. Dzięki aplikacji każdy może wejść na trójwymiarową „Łączkę” – mówi zastępca prezesa IPN Krzysztof Szwagrzyk. Odkryć jak to miejsce zmieniało się w czasie, zobaczyć twarze bohaterów, których szczątki odnaleźliśmy i sprawdzić, gdzie to się stało – dodaje Szwagrzyk.

Aplikacja będzie rozbudowana o kolejne miejsca komunistycznego terroru w Warszawie: były Areszt Śledczy przy ulicy Rakowieckiej, były Areszt NKWD przy ulicy Strzeleckiej czy miejsca więziennych pochówków na Cmentarzu Bródnowskim i na Służewie przy ulicy Wałbrzyskiej.

„Mapa Miejsc Pamięci Narodowej” jest dostępna na www.laczka.ipn.gov.pl.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Tomasz Zielenkiewicz/dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520