Holandia: Nowa odmiana tulipana nazwana imieniem polskiego generała

Holandia: Nowa odmiana tulipana nazwana imieniem polskiego generała

Nowa odmiana tulipana wyhodowana w Holandii otrzyma dziś nazwę „Generał Stanisław Sosabowski”. Uroczystość w 125. urodziny wojskowego odbędzie się w mieście Driel. To kolejne upamiętnienie generała, który dla wielu Holendrów jest bohaterem II wojny światowej.

Uroczystość odbędzie się w mieście Driel w miejscu czci brygady generała Sosabowskiego. Organizowana jest przez władze lokalne, stowarzyszenie Driel-Polen, które od lat zabiega o dobre imię i uznanie dla Polaków niosących wolność Holendrom oraz ambasadę RP w Hadze. Do Driel przyjadą krewni generała, przedstawiciele krakowskiej 6 Brygady Powietrznodesantowej, czyli jednostki, która dziedziczy tradycje spadochroniarzy generała Stanisław Sosabowskiego oraz holenderscy
generałowie.
Stanisław Sosabowski, twórca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, która wsławiła się w operacji Market Garden, od lat był przyjmowany w Holandii z honorami, gdyż w tym kraju rozegrała się największa w czasie II wojny światowej operacja jednostek powietrzno-desantowych.
W 2006 roku za znaczący udział w wyzwoleniu kraju ówczesna królowa Beatrycze odznaczyła w Hadze 1 Polską Samodzielną Brygadę Spadochronową najwyższym odznaczeniem wojskowym Holandii, Orderem Wojskowym Willema. 4 lata temu inna odmiana tulipana otrzymała nazwę „Generał Stanisław Maczek”. Ten wybitny polski wojskowy wsławił się wyzwoleniem holenderskiej Bredy w czasie II wojny światowej.

IAR, Fot. Arch IPN

COMMENTS

WORDPRESS: 2
 • comment-avatar
  roman 1 rok

  Żadnej daty wydarzenia, post dodany 5 sierpnia 2017… nie mam pytań.

  • comment-avatar

   Artykuł został opublikowany z datą 8 maja 2017 – daty na stronie oznaczone są w systemie amerykańskim – miesiąc/dzień/rok. Data wydarzenia opisana jest jako: „Nowa odmiana tulipana wyhodowana w Holandii otrzyma dziś nazwę…”
   Redakcja