Hiszpania: sąd wyznaczył datę ekshumacji Salvadora Dali

Hiszpania: sąd wyznaczył datę ekshumacji Salvadora Dali

Hiszpański sąd zdecydował, że ekshumacja szczątków Salvadora Dali nastąpi 20 lipca. Decyzję o przeprowadzeniu ekshumacji podjęto po tym, mieszkanka Girony, miasta w Katalonii stwierdziła, że artysta jej ojcem. Bez ekshumacji nie jest możliwe przeprowadzenie testu genetycznego, który rozsądzi, czy roszczenia kobiety są uzasadnione.

Pozew o ustalenie ojcostwa złożyła do madryckiego sądu 61-letnia Pilar Abel Pilar Martinez. Jeśli badania DNA potwierdzą pokrewieństwo między nią a Dalim, wówczas Katalonka mogłaby żądać prawa do odszkodowania za obrazy, które po śmierci artysty stały się własnością państwa. Wielkość odszkodowania mogłaby wynieść setki milionów euro
Aby do tego nie doszło, rzecznik fundacji Salvadora Dali, która zarządza obrazami i majątkiem pozostałymi po artyście, złożył apelację przeciwko ekshumacji.

Salvador Dali – malarz, rzeźbiarz, grafiki i teoretyk sztuki – był współtwórcą surrealizmu i jednym z najwybitniejszych artystów XX wieku. Zmarł na serce w wieku 84 lat w swym rodzinnym Figueres w Katalonii. Zgodnie z jego życzeniem, został pochowany w znajdującym się tam jego muzeum – „Teatre-Museu Dali” a jego obrazy stały się własnością Państwa.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześniejsze/AFP/dwi/wyso/

COMMENTS

WORDPRESS: 0