Gubernator Kalifornii ułaskawił 132 przestępców

Gubernator Kalifornii ułaskawił 132 przestępców

Gubernator Kalifornii Jerry Brown ułaskawił 132 przestępców, a 19 innym złagodził karę. Amnestia objęła m.in. dwóch uchodźców z Kambodży, którym groziła deportacja, oraz kobietę przebywającą od 33 lat w więzieniu pomimo ugody wypracowanej z prokuraturą.

Rottanak Kong i Mony Neth przyjechali do USA jako dzieci. Ich rodziny uciekły do Stanów Zjednoczonych przed Czerwonymi Khmerami, którzy wymordowali miliony własnych ludzi. Niedawno obu mężczyzn zatrzymano w ramach łapanek imigrantów, które nasiliły się po dojściu do władzy Donalda Trumpa.

W przeszłości obaj siedzieli w więzieniu, ale Brown podkreślił, że spłacili już długi wobec społeczeństwa, a dziś żyją zgodnie z prawem. 42-letni Neth odzyskał wolność w piątek. – To najlepszy prezent na święta – powiedział.

Gubernator złagodził też karę dla Candace Lee Fox. 57-letnia kobieta w 1984 roku brała udział w kradzieży i morderstwie. W ramach ugody przyznała się do morderstwa drugiego stopnia i zgodziła się zeznawać przeciwko wspólnikom. W zamian otrzymała od prokuratury zapewnienie, że po 7,5 roku za kratkami będzie mogła się ubiegać o zwolnienie warunkowe. Prawo wymagało jednak, aby przesiedziała w więzieniu co najmniej 10 lat.

W sprawie tej odbył się ponowny proces, w którym Fox została w 1992 roku skazana na dożywocie bez możliwości odzyskania wolności. W ubiegłym roku panel apelacyjny podtrzymał ten wyrok, ale dwóch sędziów stwierdziło, że stan powinien rozważyć ułaskawienie. – Gdyby stan dotrzymał słowa, Fox zostałaby wypuszczona z więzienia przeszło dwie dekady temu – napisał wtedy sędzia Stephen Reinhardt.

Brown złagodził wyrok na od 15 lat więzienia do dożywocia, dając tym samym Fox szansę na zwolnienie warunkowe. Podkreślił, że była ona wzorową więźniarką. Nadmienił też, że jeden z jej wspólników odzyskał wolność już kilka lat temu.

W sumie Brown, najdłużej urzędujący gubernator Kalifornii (dwie kadencje w latach 1975-1983 i dwie kolejne w latach 2011-2019), ułaskawił już 1,463 osoby. Jego poprzednik Arnold Schwarzenegger w latach 2003-2011 ułaskawił tylko 15 osób.

(hm)

COMMENTS

WORDPRESS: 0