Grecy przeciwni planowanym oszczędnościom

Grecy przeciwni planowanym oszczędnościom

W Grecji kolejny dzień protestu przeciwko nowym oszczędnościom, które ma dziś zatwierdzić parlament. Ulicami Aten przeszli emeryci, strajkują pracownicy żeglugi morskiej, prawnicy i lekarze szpitalni.
Protestujący oskarżają rząd Aleksisa Tsiprasa o to, że ugiął się pod żądaniami wierzycieli i prowadzi wyniszczającą dla społeczeństwa politykę. Emeryci twierdzą, że nie mogą przeżyć za dzisiejsze, wielokrotnie obniżane emerytury. Niektórzy związkowcy ostrzegają, że będą szukać sprawiedliwości w sądach unijnych, bo kolejne cięcia są niezgodne z grecką konstytucją. Z kolei wojskowi przypomnieli, że kiedy w kraju utknęły dziesiątki tysięcy migrantów, to oni budowali dla nich ośrodki, żywili ich i sprzątali po nich, a teraz rząd o tym zapomniał.
W parlamencie trwa spór o pakiet ustaw, który przyniesie kolejne obniżki emerytur i pensji. Likwiduje też wiele dodatków i uprawnień socjalnych, co dotknie również inwalidów i wdowy. Głosowanie nad przyjęciem reform odbędzie się około północy.
Główna demonstracja przeciwko reformom, którą organizują związki zawodowe, rozpocznie się o 17:30 przed siedzibą parlamentu. Przyjęcie nowych oszczędności jest warunkiem zakończenia oceny reform i odblokowania kolejnej transzy z ostatniego programu kredytowego dla Grecji.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Kukiel-Vraila, Ateny/mcm/dw

Fot. pixabay.com

COMMENTS

WORDPRESS: 0