7.1 C

Kolumbijczyk Fernando Gaviria nowym liderem Giro d’Italia

Kolumbijczyk Fernando Gaviria wygrał 3. etap kolarskiego wyścigu dookoła Włoch i został nowym liderem klasyfikacji łącznej Giro d’Italia. Najlepszy Polak, Tomasz Marczyński zajmuje 46. miejsce.

W niedzielę kolarze mieli do pokonania 148 km dość płaskiego, ostatniego etapu na Sardynii – z Tortoli do Cagliari. Kolumbijczyk z grupy Quick-Step najszybciej finiszował z kilkuosobowej ucieczki, która wypracowała 13 sekund przewagi nad peletonem. Kolejne miejsca na etapowym podium zajęli Niemiec Rüdiger Selig i Giacomo Nizzolo z Włoch. Najlepszy polski kolarz Tomasz Marczyński z Lotto Soudal przyjechał ze stratą 48 sekund i został sklasyfikowany na 56. miejscu; Maciej Paterski z CCC Sprandi stracił minutę i 17 sek. i był 69.; z taką samą stratą przyjechał Michał Gołaś ze Sky.

Dotychczasowy lider klasyfikacji łącznej Andre Greipel z Niemiec był gorszy od Gavirii o 13 sek. i spadł w niej na 2. miejsce; traci do Kolumbijczyka 9 sekund. Trzeci jest Austriak Lukas Pöstlberger, który ma 13 sek. straty.
Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest Marczyński, który ze stratą minuty i 11 sek. zajmuje 46. miejsce; Gołaś jest 69. (1.40), Paterski na 78. miejscu (1.40), Łukasz Owsian (CCC Sprandi) – 183. (13.47), a Marcin Białobłocki (CCC Sprandi) – 193. (19.14). Najlepszym kolarzem CCC Sprandi jest Włoch Simone Ponzi, który zajmuje 52. lokatę ze stratą minuty i 27 sekund.

W poniedziałek pierwszy z dwóch etapów na Sycylii – 181 km kończące się podjazdem na Etnę.