12.9 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Gdynia testuje odnawialne źródła energii

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

300 mieszkańców Gdyni zgodziło się na projekt ELL. Do końca września 2016 roku przetestują odnawialne źródła energii.

Energa Living Lab czyli żywe laboratorium Energi to projekt testowany w domach jednorodzinnych i mieszkaniach w Gdyni. Ma odpowiedzieć na pytanie jakie są sposoby najefektywniejszego oszczędzania prądu, a także jego produkowania we własnych domach. Użytkownicy energii mogą zostać prosumentami – czyli nie tylko konsumować energię elektryczną i płacić za to, ale również produkować prąd i na jego sprzedaży zarabiać. Na testowanie programu Energi – projektu ELL – zgodziło się około 300 mieszkańców kilku dzielnic Gdyni.
– W ramach projektu Energa Living Lab 30 gdynian sprawdza, jak tworzyć energię i zarządzać nią w domu. Zainstalowano u nich odnawialne źródła energii (OZE). 22 gospodarstwa testują panele fotowoltaiczne, a pozostałe mikro elektrownie wiatrowe – mówi Katarzyna Grzejszczak, dyrektor w Departamencie Realizacji Projektów spółki Enspirion, odpowiedzialnej za realizację projektu Energa Living Lab. W przypadku paneli fotowoltaicznych wszyscy uczestnicy korzystają z jednego standardowego typu konfiguracji, składającego się z czterech paneli o mocy 250 W i inwertera. Panele montowane są na dachach w różnych układach, w zależności od możliwości i rodzaju zadaszenia. Występują również instalacje umiejscowione na specjalnie przygotowanych stelażach na posesjach i w ogrodach.
Moc microźródeł instalowanych w ramach projektu wynosi 1 kW. W panelach fotowoltaicznych energia promieniowania słonecznego zamieniana jest w energię elektryczną. Panele wytwarzają napięcie stałe, które następnie jest zamieniane na napięcie zmienne w inwerterze. Wytworzony w ten sposób prąd wykorzystywany jest domu na zaspokajanie potrzeb energetycznych użytkownika, natomiast nadwyżka prądu przesyłana jest do sieci elektroenergetycznej. Wszystkie instalacje podłączone są do systemu zdalnego monitorowania.
– W tej chwili pracujemy na narzędziem, które pozwoli uczestnikom sprawdzać na bieżąco, jaka jest efektywność ich źródła zielonej energii – wyjaśnia Katarzyna Grzejszczak. – Dane te pozwolą ocenić uczestnikom, jaki wpływ będzie miało zainstalowane microźródło na ich bilans poboru prądu, a w konsekwencji na budżet domowy – dodaje Grzejszczak. Testowanie odnawialnych źródeł energii potrwa do końca września 2016 roku. Po tym czasie, uczestnicy będą mogli nieodpłatnie otrzymać testowane urządzenia.
Wyposażeni w instalację oraz w wiedzę umożliwiającą efektywne zarządzanie zużyciem energii staną się świadomymi użytkownikami energii elektrycznej, dołączając do grona prosumentów. – Ciekawość, jak to będzie wyglądało, skłoniła nas do udziału w projekcie Energa Living Lab – mówi Irena Spałek, mieszkanka Gdyni. – Jesteśmy proekologiczni. Poza tym, oferta była korzystna. Zdecydowaliśmy się na fotowoltaikę po przeczytaniu informacji w „Ratuszu”. I znaleźliśmy się w gronie osób, którym przyznano dofinansowanie. Na razie trudno powiedzieć, jakie mogą być z tego korzyści. Zobaczymy, jak będzie zimą, gdy energii ze słońca jest mniej niż latem. – Nie było kłopotów z instalacją urządzeń.
Wszystko trwało kilka dni. Fachowcy pracowali sprawnie, zależało im jedynie na tym, by podczas montażu był ktoś w domu. Na dachu są 4 panele fotowoltaiczne i urządzenia w garażu – dodaje p. Irena. Projekt Energa Living Lab jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Instrumentu LIFE+. Jego całkowity budżet wynosi 1 361 102 euro.

, foto T.Bołt

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520