Funkcjonariusze KAS kontrolują granice pod kątem wirusa ASF

Funkcjonariusze KAS kontrolują granice pod kątem wirusa ASF

Wzmożone kontrole na przejściach granicznych na wschodzie kraju przeprowadzają funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej. Mają one związek z rozprzestrzeniającym się w Polsce wirusem afrykańskiego pomoru świń, tzw. ASF. Jednym z czynników przenoszących chorobę mają być produkty spożywcze osób migrujących do Polski ze Wschodu.

 

Wzmożona kontrola potrzebna jest szczególnie teraz, gdy rośnie liczba osób przekraczających wschodnią granicę kraju. Ma to związek z okresem świąteczno-noworocznym u naszych sąsiadów – informuje Piotr Pogorzelski z Departamentu Ceł KAS. „W całym ubiegłym roku zatrzymaliśmy prawie 200 ton nielegalnych produktów pochodzenia zwierzęcego. One podlegają zabezpieczeniu i likwidacji w okolicach przejścia. Najczęściej z taką procedurą mamy do czynienia na przejściach granicznych z Ukrainą, Białorusią, a także z obwodem kaliningradzkim” – wylicza Piotr Pogorzelski.

W ciągu ostatniego roku celnicy wystawili około 3,5 tysiąca mandatów dla osób, które nie dostosowały się do zakazu wwożenia produktów zwierzęcych spoza Unii Europejskiej: „Wysokość mandatów to średnio 300-500 złotych. Gdy mamy do czynienia z przewozem większych partii towaru, możemy wszcząć postępowanie w oparciu o ustawę karno-skarbową traktując to działanie jako przestępstwo. Kwalifikacja czynu zależna jest od ilości towaru” – precyzuje.

Według Głównego Inspektoratu Weterynarii, żywność przywożona nielegalnie spoza Unii Europejskiej mogła mieć wpływ na rozwój wirusa ASF w okolicach Warszawy. Ostatni przypadek choroby potwierdzono tam przedwczoraj.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / Michał Fedusio /kry

COMMENTS

WORDPRESS: 0