4.2 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Fundacja Kościuszkowska ma nowego szefa

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Marek Skulimowski z małżonką Agnieszką (zdjęcie Wojtek Kubik).

Marek Skulimowski został wybrany nowym prezesem i dyrektorem wykonawczym Fundacji Kościuszkowskiej.

Skulimowski jest doświadczonym dyplomatą, biznesmanem i filantropem, który będzie przewodził Fundacji w promowaniu edukacji i polskiej kultury. Wcześniej Skulimowski był zastępcą konsula generalnego RP w Nowym Jorku, wcześniej pełnił funkcję doradcy w Ambasadzie Polskiej w Izraelu w Tel Avivie. Przez ostatnie pięć lat, pełnił funkcję dyrektora operacyjnego firmy INGLOT Cosmetics w USA.

Panie Marku, jak to się stało, że będąc dyrektorem w firmie biznesowej został pan szefem Fundacji Kościuszkowskiej?
Mówiąc szczerze to znajomi namówili mnie, abym złożył podanie na objęcie funkcji prezesa Fundacji Kościuszkowskiej. Oczywiście później należało przejść wielostopniowy i rygorystyczny proces rekrutacyjny. Patrząc z perspektywy to dobrze zrobiłem ubiegając się o tą funkcję. Praca w biznesie niewątpliwie była przyjemna, a firma rozwojowa, ale zdecydowałem się wrócić do pracy na rzecz społeczności polonijnej w Stanach Zjednoczonych. Praca dla tego formatu instytucji jest ogromnym prestiżem. Owszem wahałem się podejmując to wyzwanie, ale zawsze przy zmianie pracy pojawiają się wątpliwości. Jednak jestem pewien, że dzięki temu iż byłem przez ostatnie lata szefem firmy biznesowej, będę mógł dobrze pełnić funkcję prezesa Fundacji Kościuszkowskiej. Przyznając tyle środków na stypendia, musimy też sami zbierać pieniądze, aby nasza misja była kontynuowana. W związku z tym, że pracowałem w biznesie pierwsze co zrobiłem, przychodząc dwa miesiące temu do Fundacji, to zacząłem przyglądać się wydatkom Fundacji i muszę szczerze powiedzieć, że moim poprzednikom udało się bardzo rozważnie i oszczędnie prowadzić Fundację.

Posiada Pan imponujące doświadczenie jeśli chodzi o wspieranie rozmaitych inicjatyw polonijnych. Jakie  cele stawia sobie pan jako prezes Fundacji Kościuszkowskiej?
Od dłuższego czasu angażowałem się we wspieranie rozmaitych inicjatyw polonijnych, znam środowisko polonijne, z którym od lat współpracuję. Jako prezes Fundacji Kościuszkowskiej będę wykorzystywał zdobyte doświadczenie, aby jak najlepiej dysponować funduszem stypendialnym. Należy pamiętać o tym, że Fundacja każdego roku przyznaje około miliona dolarów.  Do tej pory, w tym roku, wpłynęło około 87 wniosków z Polski na studia doktoranckie lub badania w USA,  , oraz około 150 wniosków od studentów ze Stanów Zjednoczonych na studia magisterskie. Mamy nadzieje, że wiekszość się zakwalifikuje.

W jaki sposób Fundacja pozyskuje pieniądze na fundusz stypendialny?
Staramy się wykorzystać wszystkie sposoby na to, aby powiększyć środki na fundusz stypendialny. Przede wszystkim są to środki pozyskiwane przez wiele lat od hojnych donatorów na przykład poprzez założenie funduszu imieniem najbliższej rodziny darczyńczy.  Obecnie środki te są bardzo rozsadnie i otrożnie inwestowane. Inne ze sposobów to organizowanie dorocznego balu oraz realizacja bardzo ambitnego oraz programu naukowo-kulturalnego w siedzibie fundacji . Zachęcamy także aby jak najwięcej osob dołączyło do grona członków Fundacji, a przed końcem roku pamiętali o niej w formie donacji, którą można odliczyć sobie od podatku. Liczba osób należących do Fundacji stanowi o naszej sile. Często mamy jakiś problem polityczny lub społeczny wówczas Polonia zwraca się do instytucji polonijnych z prośbą o wsparcie i reprezentowanie ich w środowisku amerykańskim. Właśnie Fundacja Kościuszkowska jest jedną z tych instytucji, które  dbają o dobre imię Polski i Polaków w USA. Proszę sobie wyobrazić, jaką siłę ma organizacja,, za którą stoi kilka tysięcy ludzi, a jaką,  którą reprezentuje zaledwie kilka osób. Dlatego tak ważna jest przynależność i wkład w działanie znanych i prężnych organizacji. Zachęcam wszystkich do wybrania sobie kilku organizacji, i w tym oczywiście do wspierania na zasadzie członkostwa Fundacji Kościuszkowskiej.

Rok 2017 został ogłoszony Rokiem Tadeusza Kościuszki z okazji 200. rocznicy jego śmierci. Jakie uroczystości będą organizowane przez Fundację Kościuszkowską?
UNESCO ogłosiło rok 2017 „Rokiem Kościuszki”. Fundacja ma w planach uhonorować zasłużone osoby serią For Your Freedom and Ours: A Tribute to Polish Heroes/Dla wolności Waszej i Naszej: Hołd Polskim Bohaterom. Oczywiście oddamy hołd Kościuszce poprzez wykłady, pokazy filmowe, prezentacje oraz wydarzenia okolicznościowe. Będziemy również wspominać zasłużonych bohaterów, takich jak:  Pułaski, Karski, Pilecki, Anders, Maczek i inni – walczący o wolność Polski. Jako Amerykanie polskiego pochodzenia wszyscy jesteśmy z nich dumni, dlatego chcemy rozsławić te nazwiska na całym świecie. Już w marcu w Fundacji Kościuszkowskiej odbędzie się pokaz filmu Aleksa Storożyńskiego  (red. byłego prezesa Fundacji Kościuszkowskiej) opowiadający historię Tadeusza Kościuszki. Dodatkowo w ramach obchodów dwusetnej rocznicy śmierci gen. Tadeusza Kościuszki, Fundacja Kościuszkowska we współpracy ze Zrzeszeniem Nauczycieli Polskich w Ameryce oraz Centralą Polskich Szkół Dokształcających planujemy uruchomienie interaktywnej strony internetowej z mapą miejsc upamiętniających bohatera obojga narodów.  Tomasz Jefferson określał Kościuszkę „najczystszym spośród synów wolności”, a gen. Jerzy Waszyngton, mimo iż nie potrafił wymówić jego nazwiska, wielce cenił polskiego generała. Dziś istnieje niezliczona ilość pomników, poematów, gór, pagórków, miast, powiatów, parków, szkół, klubów stowarzyszeń i innych organizacji nazwanych od imienia Kościuszki na całym świecie.

Jakie kroki podjęła Fundacja Kościuszkowska, aby pamięć o polsko-amerykańskim bohaterze została dobrze wyeksponować  na nowym moście Kościuszki łączącym Brooklyn i Queens?
Trzymamy rękę na pulsie i robimy wszystko, aby na moście Kościuszki znalazły się tablice pamiątkowe. Odbyłem spotkanie Robertem Adamsem, dyrektorem inwestycji z ramienia Departamentu Transportu, i otrzymałem zapewnienie, że tablice z napisem „Kościuszko Bridge” oraz polskim i amerykańskim godłem zawisną na nowym moście łączącym Brooklyn z Queensem. Zaproponowałem również, aby zadbać o większe upamiętnienie Tadeusza Kościuszki wokół ścieżki spacerowej z widokiem na Manhattan, wzdłuż drugiej nitki mostu, która zostanie ukończona nie wczesniej niż w 2020 roku. Korzystajac z okazji chciałbym bardzo podziękować panu Tadeuszowi Alberskiemu, inżynierowi stanowego Departamentu Transportu, oraz Pulaski Association of Business & Professional Men za pomoc logistyczną i techniczną.  Zachęcam także do wspierania funduszu „Kosciuszko Commemoration Fund” w Fundacji Kosciuszkowskiej, z którego sfinansujemy wszelkie wydatki związane z zachowaniem pamięci o T. Kościuszce.

Przed panem koleje duże wydarzenie, do którego szykuje się Fundacja Kościuszkowska – będzie to doroczny bal. Proszę powiedzieć kto podczas tego wydarzenia zostanie wyróżniony?
W tym roku hołd chcemy oddać polskim bohaterom II wojny światowej chcemy podziękować za walkę o Polskę i bohaterską postawę. Podczas balu odznaczony zostanie Gen. Edward L. Rowny. Wyróżnienia otrzymają również Wanda Lorenc, Wincenty Knapczyk, Zbigniew A. Kruszewski, Ph.D., i Mieczysław Madejski. Tegoroczny bal odbędzie się pod przewodnictwem Doroty Andraki, Ph.D., która jest prezesem Polish Supplementary School. Będzie to już 82. Bal Fundacji, na który serdecznie zapraszamy czytelników „Echa Polonijnego”. A jeśli Panstwo nie wybierają się na bal to serdecznie zachęcam do współpracy z fundacja w każdej formie, od skorzystania z naszego bogatego programu, po pozostanie naszym darczyńcą. Wiecej o Fundacji Kosciuszkowskiej można się dowiedzieć odwiedzając naszą stronę internetową www.theKF.org lub obserwując nas na social media.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Agnieszka Granatowska

Kosciuszko Foundation 82nd Annual Dinner & Ball odbędzie się w sobotę 29 kwietnia w Grand Ballroom of the Plaza Hotel w NYC.

O fundacji Kościuszkowskiej:
Fundacja Kościuszkowska to amerykańsko-polska instytucja kulturalno-oświatowa założona 1925 roku w Nowym Jorku. Jest jedną z największych organizacji, która przyznaje stypendia studentom i naukowcom z Polski i USA.

Informacje na temat Kosciuszko Commemoration Fund można znaleźć na stronie internetowej Fundacji Kościuszkowskiej www.thekf.org. Poprzez tę witrynę można również składać donacje, robiąc transfery z kart płatniczych (www.thekf.org/kf/support/donate). Można je również – w postaci czeku wypisanego na Fundację Kościuszkowską z adnotacją „Kosciuszko Commemoration Fund„ – przesłać na adres tej instytucji.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520