Fiasko rozmów rezydentów z premier

Fiasko rozmów rezydentów z premier

Lekarzom-rezydentom nie udało się dojść do porozumienia z premier Beatą Szydło. Po krótkiej przerwie wznowili protest głodowy.

Jeszcze w środę rano wydawało się, że wszystko jest już na dobrej drodze i młodzi lekarze dogadają się z rządem. Po wtorkowym spotkaniu z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim i ministrem Henrykiem Kowalczykiem rezydenci zawiesili w środowy poranek protest głodowy.

Po południu zebrała się Rada Dialogu Społecznego z udziałem premier i przedstawicieli m.in. związków zawodowych i pracodawców. Jeszcze przed tym posiedzeniem premier zapowiedziała podwyżki dla młodych lekarzy.

– Podjęliśmy decyzję, że w 2018 roku pula na wynagrodzenia dla lekarzy rezydentów i stażystów wzrośnie o ponad 40 proc. w porównaniu do wydatków realizowanych przez naszych poprzedników. Na ten cel w 2015 roku przeznaczono 812 mln zł, a w przyszłorocznym budżecie będzie to 1 mld 179 mln zł – zapewniała premier.

Z zapowiedzi premier wynika, że zarobki początkujących lekarzy wzrosną już w 2017 roku minimum o około 1300 zł, a od stycznia przyszłego roku przynajmniej o około 1450 zł.

– Z końcem 2021 roku lekarzy rezydenci będą zarabiali minimum 5251 zł, natomiast jeszcze w tym roku – z wyrównaniem od lipca – będą otrzymywali pieniądze w ramach tej puli podwyżek. Kolejna zostanie uruchomiona w styczniu następnego roku – zapowiadała.

Propozycje nie zadowoliły jednak rezydentów. Głównym punktem spornym okazało się tempo i terminy wprowadzania zmian dotyczących młodych lekarzy.

– Pani premier zapowiada różne rzeczy, składa obietnice, ale nie ma żadnych zapewnień, kiedy zostaną one spełnione. Nie wiadomo, jak bardzo to wszystko byłoby rozciągnięte w czasie. A my nie możemy operować na pojęciu „w najbliższym czasie”. Nie możemy tak przedstawiać sprawy pacjentom. Jeśli nie ma deklaracji, to nie możemy przerwać strajku – przyznał w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Filip Płużański z Porozumienia Rezydentów OZZL.

 

Jakub Oworuszko AIP

COMMENTS

WORDPRESS: 0