11.6 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Fanta stworzona przez nazistów? Zobacz co powstało za czasów Hitlera

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W trakcie drugiej wojny światowej panowało bardzo restrykcyjne embargo. Chodziło o cały zbiór zasad mówiących, co mogło opuścić granice ówczesnych Niemiec oraz co mogło tam trafić.

W związku z embargo Niemcy mieli problemy ze zdobyciem syropu, z którego produkowano Coca-Colę. Użyli oni więc tego, co mieli pod ręką i w ten właśnie sposób powstała Fanta. Była ona produkowana przez niemiecki oddział firmy Coca-Cola, a więc po wojnie spółka po prostu wchłonęła ten dziwny twór i zaczęła produkować specjalny napój oparty na tej idei.

 

Hitler był człowiekiem wielu zainteresowań. Wśród nich znajdowała się również produkcja filmów – głównie tych propagandowych. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale to naziści stworzyli pierwszy film w technologii 3D. Wydali na to ogromną ilość pieniędzy, ale się udało. Odkryto aż trzy trójwymiarowe filmy wyprodukowane przez Niemców jeszcze w 1936 roku. Wprawdzie były to ściśle propagandowe produkcje, jednak wojnie stały się one bardzo popularne w Hollywood, a widzowie oglądali je z przyjemnością.

W latach 30. ubiegłego wieku coraz powszechniejsze stawało się używanie pojazdów mechanicznych. Wymagały one jednak sporych ilości paliwa, a to paliwo trzeba było w czymś przewozić. Pojemniki używane wcześniej były bardzo niepraktyczne, ponieważ ciężko było z nich przelewać paliwo do baku. Niemieccy inżynierowie postanowili więc jakoś temu zaradzić. Tak właśnie powstał kanister w takiej formie, jaką możemy spotkać nawet dzisiaj. Projekt ten bardzo szybko zdobył popularność na całym świecie. Inne strony konfliktu szybko podkradły pomysł i również zaczęły go używać.

Jednym z głównych problemów Niemiec w latach 30. ubiegłego wieku był transport. Niewiele osób posiadało samochody, ponieważ były one po prostu za drogie. Hitler postanowił coś z tym zrobić. Stworzył więc „samochód dla ludu”, który miał być tani i ekonomiczny. Oczywiście udało mu się to, a sama marka Volkswagen stała się tak potężna, że po zakończeniu wojny – i całkowitym odcięciu się od nazistów – była drugą największą na świecie firmą tego typu.

Jednym z najczęściej używanych środków do walki z uzależnieniem od heroiny jest metadon. Lek ten stworzony był jednak do walki z bólem. Powstał gdzieś pomiędzy 1937 a 1939 rokiem. W oryginalnej formule lek miał sporo efektów ubocznych. Minęło więc trochę czasu zanim rozwinięto go na tyle, że stał się po prostu bezpieczny. W roku 1947 zatwierdzono go nawet w Stanach Zjednoczonych.

– Hitler znany był z tego, że inwestował ogromne pieniądze w technologię i jej rozwój. Niemcy przodowały więc wówczas w wielu dziedzinach nauki. Z4 był to pierwszy komputer posiadający asembler realizowany przez moduł Planfertigungsteil. Zaprojektowany przez niemieckiego inżyniera Konrada Zuse. W latach 60. ubiegłego wieku była to najpowszechniej używana maszyna tego typu w całej Europie.

– Pewnie zastanawiacie się, co to takiego. Jest to po prostu odbiornik radiowy, który stanowił jedno z narzędzi propagandy Goebbelsa. Został on specjalnie zaprojektowany tak, aby jak największa liczba mieszkańców Niemiec miała dostęp do „strumienia propagandy”. Odbiornik musiał być więc łatwy w obsłudze i tani w produkcji. Inżynierowie wykonali kawał dobrej roboty i tak – zaprojektowany w 1933 roku – Volksempfänger zaczął powoli trafiać pod strzechy. Wiele odbiorników radiowych, które pojawiły się na świecie nieco później, czerpało całymi garściami z projektu nazistów.

– W trakcie drugiej wojny światowej Niemcy mieli poważne problemy z chorobami przenoszonymi drogą płciową – szczególnie z syfilisem. Powodem takiego stanu rzeczy była moda na prostytutki panująca w niemieckiej armii. Chłopcy na froncie jakoś musieli rozładowywać swoje napięcie, a więc naziści zaproponowali dodanie dmuchanych lalek do wyposażenia każdego piechura. Niestety, nie do końca wiadomo, czy jest to prawdą. Na początku XXI wieku zaczęto podważać autentyczność tej historii, a niestety z braku dowodów nie była ona w stanie się obronić. Dziś można traktować ją raczej jako ciekawostkę.

Red.AIP/fot. AIP,PolskaPress/twitter

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520