10.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Ekspert radzi: Halogenów używaj tylko w czasie bardzo gęstej mgły

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

 Rozmowa z Andrzejem Zawadzkim z serwisu Auto-Res w Rzeszowie.
– Nocami coraz częściej łapią przymrozki, a w wilgotne dni na drogach osadza się szadź i jest ślisko. Ale o śniegu synoptycy na razie nie wspominają. Czy w takim razie można już założyć opony zimowe?
– Zdecydowanie tak, szczególnie, jeśli samochodem jeździmy rano i po zmroku. Wówczas temperatury są już niskie, regularnie spadają poniżej plus siedmiu stopni. Właśnie na takie warunki ogumienie zimowe jest szykowane przez producentów. Zapewnienie dobrej przyczepności na śniegu to tylko jedna z jego funkcji. Zadaniem specjalnej mieszanki bogatej w krzemionkę i silikon jest także dobre trzymanie auta na drodze, kiedy śniegu nie ma. Takie opony w niskich temperaturach są bardziej plastyczne i elastyczne od letnich. Dzięki temu powierzchnia łącząca samochód z drogą jest znacznie większa. Im zimniej, tym różnica na korzyść „zimówek” bardziej wyraźna. Na mrozie ogumienie letnie jest bardzo twarde i zachowuje się podobnie do plastiku. To znacząco wpływa na wydłużenie drogi hamowania.
– Jak prawidłowo używać świateł przeciwmgielnych?
– Przepisy są tu jednoznaczne – uruchamiamy je, jeśli widoczność na drodze spada poniżej 50 metrów. W innym wypadku za jazdę z uruchomionymi halogenami można zapłacić mandat. W ten sposób kierowca może oślepiać innych użytkowników drogi, co jest bardzo niebezpieczne.
– Jak zadbać o akumulator, aby nie odmówił posłuszeństwa w niskich temperaturach?
– Wiele samochodów jest dziś wyposażonych w baterie bezobsługowe. Od akumulatorów starego typu różnią się zamkniętymi na stałe celami z elektrolitem, dzięki czemu nie trzeba sprawdzać, ani uzupełniać jego poziomu. W bateriach starego typu zaleca się regularną kontrolę poziomu tego płynu. Można też skorzystać z usługi badania gęstości elektrolitu oraz jego poziomu w serwisie. Kosztuje to ok. 20 zł. Jeśli płynu jest zbyt mało, niedobór uzupełnia się wodą destylowaną. Bez względu na rodzaj akumulatora, konieczna jest kontrola stanu jego naładowania. Wszelkie niedomagania można wychwycić na własną rękę, słuchając jak silnik startuje w niskich temperaturach, albo weryfikując działanie elementów wymagających do pracy prądu. Jeśli silnik kiepsko „kręci” a kontrolki i światła przygasają, bateria najpewniej wymaga ładowania oraz sprawdzenia stanu połączeń , a w szczególności na klemach akumulatorowych , które ulegają utlenieniu co może być przyczyną gorszego przewodnictwa elektrycznego wynikiem czego może być tzw. kiepskie „kręcenie”.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520