Od dziś nowa lista leków refundowanych

Od dziś nowa lista leków refundowanych

Chorzy na raka płuca, jelita grubego oraz dzieci z hemofilią będą mieli nowe refundowane leki. Od dziś obowiązuje nowa lista leków refundowanych.

Marcin Czech – wiceminister zdrowia poinformował, że również chorzy z niewydolnością trzustki będą mieli nowe leki. Dotyczy to chorych, którzy mają stany niewydolności trzustki spowodowane przewlekłym zapaleniem i resekcją żołądka lub zmianami w drogach żółciowych. Istotna zmiana dotyczy również chorych na raka jelita grubego leczonych w ramach programów lekowych.

Ponadto pacjenci z atypowym zespołem hemolityczno-mocznicowym oraz z nocną napadową hemoglobinurią będą mieli refundowany lek. Dotychczas ci chorzy zagrożeni niewydolnością nerek, mogli liczyć jedynie na publiczną zbiórkę pieniędzy i wsparcie różnego rodzaju fundacji, gdyż lek jest bardzo drogi.

Wiceminister zdrowia Marcin Czech podkreślił, że jest to jedyny lek dla tych chorych. Dzięki temu, że preparat będzie dostępny, pacjenci ci będą mogli uniknąć dializ czy przeszczepu nerek. Lek jest stosowany u dzieci i grupie młodych dorosłych, najczęściej młodych kobiet po urodzeniu dziecka.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Góra/sk
fot.pixabay.com

COMMENTS

WORDPRESS: 0