6.1 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Uroczystość przy Pomniku Bohaterów Getta w Warszawie rozpocznie obchody związane z XII Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ten dzień został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Za datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.

Warszawskie uroczystości organizuje Fundacja Shalom, której dyrektor Gołda Tencer wyjaśnia, że w stolicy przez cały dzień będą trwały symboliczne wydarzenie upamiętniające ofiary Zagłady. Wszystko zacznie się przy Pomniku Bohaterów Getta złożeniem wieńców i apelem pamięci. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, ambasad, organizacji społecznych i wyznaniowych oraz mieszkańcy stolicy.
Po warszawskich ulicach kursować będzie zabytkowy tramwaj, oznaczony Gwiazdą Dawida. Pusty pojazd – wyjaśnia Gołda Tencer – ma symbolizować tramwaj, kursujący w getcie warszawskim podczas okupacji niemieckiej. Ma przypominać mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy zginęli w trakcie II wojny światowej na terenie gett i w obozach zagłady.
Fundacja Shalom prosi też, by w geście solidarności i pamięci o ofiarach Holocaustu o 18.00 zapalić świece w oknach domów.
Uroczystości upamiętniające ofiary Zagłady odbędą się też między innymi w Łodzi, a także na terenie dawnego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, który właśnie 27 stycznia 1945 roku został wyzwolony.
Ideą Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu jest nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i wyraźny sprzeciw wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego.
Liczbę Żydów zamordowanych przez nazistów w czasie II wojny światowej ocenia się łącznie na około 6 milionów, z czego prawie 3 miliony ofiar stanowili polscy Żydzi. Niemcy mordowali ludność żydowską między innymi w wielu założonych przez siebie obozach zlokalizowanych na terenie okupowanej Polski. Między innymi w Auschwitz-Birkenau życie straciło około ponad 950 tysięcy Żydów, w Treblince około 900 tysięcy, w Bełżcu około 500 tysięcy.
Dzień Pamięci o ofiarach Zagłady to także okazja do przypomnienia bohaterstwa osób, które ratowały Żydów. Wśród ponad 26 tysięcy odznaczonych zaszczytnym tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata najwięcej jest Polaków – 6 tysięcy sześciuset dwudziestu.

TS/IAR, Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520