Dyskusja w sprawie zaniechania zmiany czasu w USA

Dyskusja w sprawie zaniechania zmiany czasu w USA

W Stanach Zjednoczonych Amerykanie dopiero za tydzień przestawią wskazówki zegarków na czas zimowy. Za oceanem, podobnie jak w Europie, również od wielu lat trwa dyskusja, czy nie zaniechać zmiany czasu.
Zmiana czasu w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy nastąpiła podczas I Wojny Światowej. Amerykanie skopiowali pomysł Niemców, którzy twierdzili, że dzięki temu zabiegowi oszczędzają energię. Zaniechano tego po zakończeniu działań zbrojnych. Zegarki jednak ponownie zaczęto przestawiać podczas II Wojny Światowej.
Miejscowe media przypominają, że od wielu lat przeprowadzane są liczne ankiety, w których zdecydowana większość obywateli
jest temu przeciwna.
W Stanach Zjednoczonych jedynie w Arizonie i na Hawajach ten sam czas jest przez cały rok. Kilka miesięcy temu próbował do nich dołączyć stan Montana- wnioskowali o to miejscowi rolnicy. Lokalni decydenci byli jednak przeciwko.
W 2008 roku Departament energetyki zrobił pierwsze szczegółowe badania, które miały pokazać, jak przestawianie czasu wpływa na oszczędności w gospodarce. Okazało się, że dziennie jest to zaledwie około pół procent energii elektrycznej w skali kraju. .
Aby zmienić przepisy na skalę krajową, muszą na to wyrazić zgodę 33 amerykańskie stany. Osiągnięcie tego wydaje się kwestią kilku najbliższych lat.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Jan Pachlowski, Miami/ zr

COMMENTS

WORDPRESS: 0