8.4 C
piątek, 19 kwietnia, 2024

Dwa medale polskich sztafet na Bahamach!

Drugie miejsce pań w sztafecie 4×400 i trzecie sztafety panów 4×800 to najlepsze wyniki naszych reprezentantów w drugim i ostatnim dniu festiwalu sztafet IAAF World Relays, który w sobotę i w niedzielę rozgrywano w Nassau, w stolicy Bahamów. Polacy w klasyfikacji generalnej zajęli IV miejsce, najwyższe wśród europejskich teamów.

W finale biegu 4×400 pań po pierwszym okrążeniu na piątym miejscu naszą sztafetę doprowadziła do zmiany Małgorzata Hołub. Na drugiej zmianie na trzecią pozycję przedostała się Iga Baumgart, ale potem tę lokatę straciła Adrianna Janowicz. Znów jednak mogliśmy liczyć na mocną końcówkę Justyny Święty, która – tak jak w eliminacjach – świetnie finiszowała i przecięła linię mety na drugim miejscu, za Amerykankami, które miały od początku bieg pod kontrolą.

Awans do finału w Nassau dał podopiecznym trenera Aleksandra Matusińskiego jednocześnie kwalifikację na sierpniowe mistrzostwa świata w Londynie. Nagrodą dla naszych dziewczyn był czek na 30 tys. dolarów. Drugi medal dla Polski na Bahamach wywalczyła męska sztafeta 4×800 metrów (Kuciapski, Borkowski, Kszczot, Lewandowski). Czas 7:18.74 dał biało-czerwonym brąz (za Amerykanami i Kenijczykami) i pierwsze miejsce na europejskich listach w tym sezonie. Piąte miejsce zajęliśmy w sztafecie mieszanej 4×400 metrów. Polacy pobiegli w składzie: Kacper Kozłowski, Martyna Dąbrowska, Małgorzata Curyło i Rafał Omelko. Niestety – nie udał nam się występ na dystansie 4×400 mężczyzn.

W sobotę w eliminacjach słabiej zaczął na pierwszej zmianie Kacper Kozłowski (46,96 sek.) i jego koledzy nie dali rady odrobić już strat. W finale B zajęliśmy trzecie miejsce. W klasyfikacji generalnej Polacy zajęli wysokie, czwarte miejsce i kolejny już raz byliśmy najlepszą europejską reprezentacją na IAAF World Relays. Do małej niespodzianki doszło w finale żeńskich sztafet 4×100. Otóż najlepsze okazały się Niemki, które o 0,11 sekundy wyprzedziły Jamajki. Trzeba jednak przyznać, że już w eliminacjach nasze zachodnie sąsiadki pokazały, że są mocne. – Po prostu wyszłyśmy i zrobiłyśmy co w naszej mocy. Miałyśmy nadzieję na jakiś medal, a mamy złoto! Tworzymy historie – mówiła na mecie zaledwie 23-letnia Alexandra Burghardt.

Drugie miejsce zajęła Jamajka, która w finałowym składzie nie miała podwójnej mistrzyni olimpijskiej z Rio Elaine Thompson. Biegała tylko w rywalizacji 4×200. Pecha miały Amerykanki – biegnąca na pierwszej zmianie Tianna Bartoletta potknęła się na kilka metrów przed oddaniem pałeczki i jej drużyna nie ukończyła biegu. Eliminacji 4×100 metrów nie ukończyli Jamajczycy, którzy zgubili pałeczkę. Wygrali Amerykanie z nieśmiertelnym Justinem Gatlinem na ostatniej zmianie.

Mocną pozycję w świecie potwierdzili Chińczycy, czwarta ekipa ostatnich IO. Na Bahamach zajęli trzecie miejsce. Z powodu kontuzji rywalizacji nie ukończyli Kanadyjczycy, którzy w tym roku osiągają świetne rezultaty. Bardzo ciekawa rywalizacja toczyła się wśród panów na 4×400. Amerykanów do końca naciskała niespodziewanie reprezentacja Botswany, która przegrała ostatecznie zaledwie o 0.15 sekundy. – Biegliśmy dzisiaj bardzo dobrze. Mogliśmy wygrać, ale Isaac Makwala miał niewielkie problemy z mięśniem. Myślę, że możemy wywalczyć złoto na mistrzostwach świata – zapowiedział tuż za metą Karabo Sibanda, który w Rio wraz z kolegami zajął piąte miejsce. USA do mety doprowadził już 31-letni LaShawn Merritt. – Może jestem starszy, ale też mądrzejszy – powiedział Merritt, który w Londynie będzie w tym roku bronił wicemistrzostwa świata na 400 m. Pula nagród w całej imprezie to 1,26 mln dolarów. Nikt nie zgarnął bonusu w wysokości 50 tys. dolarów za pobicie rekorsu świata.

IAAF World Relays 2017 – WYNIKI FINAŁÓW
4×800 kobiet 1. Stany Zjednoczone 8:16.36 2. Białoruś 8:20.07 3. Australia 8:21.08 4. Polska 8:24.71 (Sabat, Mikiewicz-Łapińska, Galant, Cichocka) 4×800 mężczyzn 1. Stany Zjednoczone 7:13.16 2. Kenia 7:13.70 3. Polska 7:18.74 (Kuciapski, Borkowski, Kszczot, Lewandowski) 4×400 kobiet 1. Stany Zjednoczone 3:24.36 2. Polska 3:28.28 (Hołub, Baumgart, Janowicz, Święty) 3. Jamajka 3:28.49 4×400 mężczyzn 1. Stany Zjednoczone 3:02.13 2. Botswana 3:02.28 3. Jamajka 3:02.86 Finał B 3. Polska (Kozłowski, Krawczuk, Chojnowski, Omelko) 3:07.89 4×200 kobiet 1. Jamajka 1:29.04 2. Niemcy 1:30.68 3. Stany Zjednoczone 1:30.87 4×200 mężczyzn 1. Kanada 1:19.42 2. Stany Zjednoczone 1:19.88 3. Jamajka 1:21.09 4×100 kobiet 1. Niemcy 42.84 2. Jamajka 42.95 3. Chiny 43.11 4×100 mężczyzn 1. Stany Zjednoczone 38.43 2. Barbados 39.18 3. Chiny 39.22 Eliminacje Bieg II 6. Polska 39.84 (Kopeć, Słowikowski, Żaczek, Zimniewicz) 4×400 mieszana 1. Bahamy 3:14.42 2. Stany Zjednoczone 3:17.29 3. Jamajka 3:20.26 4. Polska 3:22.26 (Kozłowski, Dąbrowska, Curyło, Omelko)