Donald Tusk o spotkaniu Andrzeja Dudy z Małgorzatą Gersdorf: „Polacy zasługują na niezależne sądownictwo”

Donald Tusk o spotkaniu Andrzeja Dudy z Małgorzatą Gersdorf: „Polacy zasługują na niezależne sądownictwo”

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział, że „Polacy zasługują na niezależne sądownictwo”. W rozmowie z dziennikarzami w Strasburgu skomentował w ten sposób spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf. Prezydent poinformował pierwszą prezes, że zgodnie z nowymi przepisami o północy przejdzie w stan spoczynku.

„Niezależne sądownictwo może nie zawsze sprzyja władzy, ale sprzyja obywatelom” – powiedział Donald Tusk. Podkreślił, że „nie czuje się kompetentny, by na bieżąco oceniać tę sytuację”. Jak jednak dodał, „ten, kto wspiera i chroni polskie niezależne sądownictwo, ten pomaga Polakom. Ten, kto atakuje i chce podważyć niezależne sądownictwo w Polsce, Polakom szkodzi”.
Od jutra obowiązki pierwszego prezesa będzie pełnił prezes kierujący Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Józef Iwulski.
Zgodnie z obowiązującą ustawą, sędziowie, którzy do dziś ukończyli 65 lat, po północy przechodzą w stan spoczynku. Dotyczy to wszystkich sędziów powyżej 65. roku życia, którzy nie złożyli oświadczenia w trybie przewidzianym ustawą.
Małgorzata Gersdorf ukończyła 65 lat w ubiegłym roku. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego nie wystąpiła do prezydenta o przedłużenie możliwości orzekania. Jej zdaniem, ustawa zasadnicza gwarantuje jej 6-letnią kadencję, w związku z czym, jak deklarowała, zamierza jutro przyjść do pracy.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Surówka/Strasburg/em/wkrz

COMMENTS

WORDPRESS: 0