13.5 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Domagają się przyznania Polakom w Niemczech statusu mniejszości

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Mieszkający od lat w Niemczech adwokat Stefan Hambura protestuje przeciwko niedostatecznym, jego zdaniem, prawom mniejszości polskiej w tym kraju. W Domu Polonii w Warszawie rozpoczął głodówkę. Towarzyszy mu historyk Marcin Masny. Protestujący domagają się przyznania Polakom w Niemczech statusu mniejszości.
Stefan Hambura  zwrócił uwagę na asymetrię podejścia do praw mniejszości w relacjach polsko-niemieckich. Przypomniał, że w tym tygodniu do Polski przylatuje z oficjalną wizytą prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Zdaniem adwokata, będzie to doskonała okazja do poruszenia kwestii przyznania statusu Polsce. „Frank-Walter Steinmeier jako szef niemieckiego MSZ miał do czynienia ze sprawami dotyczącymi statusu mniejszości polskiej” – powiedział Stefan Hambura.

Kwestię praw mniejszości polskiej reguluje Traktat o dobrym sąsiedztwie z 1991 roku. Prawnik podkreślił jednak, że postanowienia tam zawarte nie są respektowane. Powiedział, że inne mniejszości narodowe, dzięki decyzji o nadaniu statusu, są traktowane zupełnie inaczej . „Mają fundacje, własny teatr, szkoły” – wyliczał Stefan Hambura. Są wspierani, podobnie jak trzy inne mniejszości, przez państwo.Głodujący mają nadzieję, że dołączą się do nich ci, którym sprawa mniejszości polskiej leży na sercu. Wierzą, że ten protest przyczyni się do tego, że władze niemiecka zmienią podejście do spraw statusu mniejszości dla Polaków.

Od wielu lat Związek Polaków w Niemczech spod znaku Rodła oraz część Polonii domagają się od niemieckich władz przywrócenia statusu polskiej mniejszości narodowej, który został niezgodnie z prawem odebrany w 1940 roku dekretem Hermana Goeringa. Dla obecnych niemieckich władz Polacy mieszkający w Niemczech na stałe nie spełniają warunków koniecznych do uznania ich za mniejszość narodową.

Ekspertyza prawna wykonana w 2009 roku przez polskich naukowców na zlecenie polskiego MSZ potwierdza, że istnieją podstawy prawne do uznania statusu polskiej mniejszości narodowej w Niemczech. Strona niemiecka odrzuca polskie argumenty, twierdząc, że obywatele Republiki Federalnej Niemiec pochodzenia polskiego, mieszkający na stałe w Niemczech, nie spełniają warunków koniecznych do uznania ich za mniejszość narodową, gdyż nie są ludnością „rodzimą i tradycyjnie osiadłą”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Sylwia Białek/dabr

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Waldemar Maszewski, Berlin/em/dyd

fot.: http://stowarzyszenie.wspolnotapolska.org.pl/
- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520