Documenta 14 – najbardziej prestiżowa impreza artystyczna na świecie

Documenta 14 – najbardziej prestiżowa impreza artystyczna na świecie

W Atenach zaczyna się Documenta 14. To najbardziej prestiżowa impreza artystyczna na świecie i największa z dotychczasowych prezentacja sztuki współczesnej w stolicy Grecji. Dyrektorem artystycznym tej edycji Documenta jest Polak – Adam Szymczyk.

Ten najważniejszy obok Biennale w Wenecji międzynarodowy przegląd sztuki współczesnej odbywa się co pięć lat w niemieckim mieście Kassel. W tym roku decyzją Adama Szymczyka część imprezy została przeniesiona do Aten. Tłumaczył on, że miasto to interesuje go jako śródziemnomorska metropolia i symboliczny punkt na granicy Europy, Azji i Afryki. W projekcie bierze udział 160 artystów, których dzieła będzie można zobaczyć w ponad 40 miejscach Aten: w publicznych instytucjach, kinach, bibliotekach, ale też na otwartej przestrzeni. Impreza przyciągnęła do stolicy Grecji kolekcjonerów, dyrektorów muzeów, właścicieli galerii, krytyków, dziennikarzy i miłośników sztuki z całego świata.
Wieczorem w słynnym greckim Megaronie przy okazji Documenta 14 odbędzie się koncert Państwowej Orkiestry Ateńskiej, która wykona III symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego. W orkiestrze gra polska skrzypaczka mieszkająca w Grecji, Ewa Moszyńska. Do udziału w koncercie zostali zaproszeni syryjscy muzycy.
Documenta 14 potrwa w Atenach do 16 lipca.

TS/IAR, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS

WORDPRESS: 0