-0.9 C
Chicago
wtorek, 19 marca, 2024

Dobry jadłospis o tej porze roku to podstawa!

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Do jesienno-zimowego jadłospisu dodaj zupy rozgrzewające, warzywa strączkowe oraz kasze. W twojej kuchni nie powinno zabraknąć też imbiru, ostrej papryki, czosnku oraz miodu

Zimowa dieta nie tylko musi nam zapewnić składniki odżywcze, ale i nas rozgrzać. Doskonałym sposobem na rozgrzanie jest przygotowanie zup warzywnych. To bogate źródło składników odżywczych (m.in. potasu, fosforu i białka). Zawartość warzyw gwarantuje w nich obecność błonnika, ale są też lekkostrawne, bo dzięki gotowaniu błonnik staje się mniej drażniący. Czysta zupa ugotowana na wywarze warzywnym syci, ale nie jest kaloryczna. Porcja zupy jarzynowej (ok. 300 g) dostarcza ok. 100 kalorii. Bardziej kaloryczne są dodatki do zup, np. makaron, ziemniaki, ryż czy kasza.
Kasza na stół
Godne polecenia na zimowe dania są zwłaszcza te ostatnie. Kasze zawierają sporo białka roślinnego. W ich skład wchodzą witaminy z grupy B: B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), PP (niacyna), B6 (pirydoksyna), kwas foliowy oraz witamina E. Sporo jest również składników mineralnych, głównie potasu obniżającego ciśnienie, żelaza zapobiegającego niedokrwistości oraz magnezu korzystnie działającego na układ nerwowy i pracę mięśni. Jesienią i zimą sięgamy częściej po fasolową i grochową czy zupę z soczewicy. Oprócz aminokwasów warzywa strączkowe dostarczają cennych węglowodanów, a także błonnik, który skraca czas trawienia i poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego, co jest ważne szczególnie dla osób dbających o linię. Jedząc je, wzbogacamy organizm o witaminy z grupy B, wapń, fosfor, żelazo, miedź, cynk i jod.
Soki – ekspres zdrowia
O tej porze roku sięgnijmy po soki owocowo-warzywne. Mają mnóstwo witamin, poprawiają przemianę materii i oczyszczają organizm. Najlepsze są teraz te z marchwi, buraków, jabłek. Ale nie kupujmy kartonu, soki trzeba zrobić w domu. Kupować warto natomiast mrożonki, które możemy dostać w coraz ciekawszych zestawach. Zimową porą nie mamy do dyspozycji tylu świeżych warzyw co latem. Ale są mrożonki, których niska temperatura sprawia, że produkty zachowują większość właściwości odżywczych. Możemy z nich błyskawicznie przyrządzić sycące i nietuczące potrawy.
Na ostro, czyli na zdrowie
Papryka chili zawdzięcza swój ostry smak kapsaicynie. Ten niezwykły alkaloid pobudza trawienie i powoduje wzrost temperatury ciała. Dzięki temu przyśpiesza spalanie kalorii. Podobne działanie ma czarny pieprz, imbir i kurkuma. Niestety, powinni ich unikać ci, którzy mają wrzody lub kłopoty z sercem. Każdy może pokochać za to czosnek i cebulę, które w sposób naturalny wzmacniają odporność oraz mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Aby najlepiej zadziałały i dobrze się wchłonęły, trzeba je jednak spożywać na surowo, a nie w przetworzonej postaci, np. po usmażeniu. Dobre jest też kłącze imbiru, który działa przeciwzapalnie i jest silnym antyoksydantem. Dodatkowo rozgrzewa organizm (podobnie jak chili i cynamon). Właściwości antybiotyczne ma również miód.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520