Dlaczego Mars stracił atmosferę?

Dlaczego Mars stracił atmosferę?

Naukowcy mają kolejne dowody na hipotezę, że Mars miał kiedyś gęstą atmosferę, ale z czasem ją stracił. Według ekspertów publikujących w magazynie „Science” winny był wiatr słoneczny.

Kiedyś atmosfera Marsa była prawdopodobnie tak gęsta, że na powierzchni mogły istnieć zbiorniki wody. Dziś jest ona niezmiernie rzadka i naukowcy od dawna zastanawiają się, dlaczego. Dane z amerykańskiej misji Maven wskazują, że atmosferyczne gazy Marsa uciekły w kosmos. „Zwiał je tak zwany słoneczny wiatr”- mówi BBC główny autor badań Bruce Jakosky z Uniwersytetu Kolorado. „Wiatr słoneczny to strumień jonów i cząstek, które pochodzą z naszej gwiazdy. Wieje cały czas. Gdy dociera do Marsa, to ma potencjał, by wybijać cząsteczki powłoki gazowej w przestrzeń kosmiczną”.- wyjaśnia.
Dziś na Marsie nie może być ciekłej wody, bo natychmiast zawrzałaby ona i wyparowała, właśnie ze względu na cienką atmosferę. Kiedyś na Marsie woda była i teraz naukowcy starają się wyjaśnić, czy wraz z nią było na Marsie także życie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Rafał Motriuk

COMMENTS

WORDPRESS: 0