10.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Dekomunizacja ulic w Warszawie: Wojewoda zabiera głos

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera powiedział, że przyjmuje wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie dekomunizacji w Warszawie, ale fundamentalnie się z nim nie zgadza. W piątek NSA podtrzymał decyzje WSA unieważniające 44 zarządzenia wojewody zmieniające nazwy ulic.

„Takie jest państwo prawa – możemy się z tym nie zgadzać i możemy mieć własne zdanie, natomiast co do historii – piszą ją ludzie, ale jest tworzona przez fakty, które miały miejsce w przeszłości a tych faktów się już nie wymaże. Tych ludzi, którzy Polskę znieważali, zniewalali czy też dopuszczali do tego, żeby Polska nie była suwerenna, nie da się wygumkować, nie da się zakrzyczeć i powiedzieć, że to wojewoda jakiś błąd zrobił” – mówił wojewoda mazowiecki nawiązując do wyroku.

Zdzisław Sipiera zauważa, że w uzasadnieniu wyroku NSA jest mowa o zakwestionowaniu decyzji wojewody ze względu na „zbyt wątłe” uzasadnienie przez IPN, dlaczego dane nazwy czy nazwiska kojarzą się z dawnym systemem. NSA nie mówi natomiast o błędach proceduralnych popełnionych przez wojewodę.

Instytut Pamięci Narodowej oraz Zdzisław Sipiera apelują do władz Warszawy o pozostawienie nazw ulic wprowadzonych zarządzeniem wojewody. Przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Warszawy Cezary Jurkiewicz poinformował, że radni PiS również przyłączają się do apelu. „Ten apel będziemy przenosili na najbliższą sesję, czyli 13-ego. To też znamienne, że 13-ego grudnia możemy apelować w Radzie Warszawy o fakt przeprowadzenia do końca dekomunizacji” – mówił Cezary Jurkiewicz.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski cieszy się, że NSA swoim wyrokiem potwierdził stanowisko władz stolicy, że wojewoda nie może w tak istotnych sprawach decydować za samorząd. „Widzimy, że rząd chce zagarniać coraz więcej prerogatyw, które należą do samorządu i to jest przykład, że nie można iść na skróty i nie można zastępować samorządowców w podejmowaniu najbardziej istotnych decyzji” – wyjaśnia prezydent Warszawy.

Rafał Trzaskowski zapowiada, że na temat ewentualnego zachowania nazw ulic porozmawia z radnymi Koalicji Obywatelskiej.

Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną samorządy były zobowiązane do 2 września 2017 roku zmienić nazwy propagujące komunizm. Rada Warszawy zdecydowała o zmianie nazw sześciu ulic. W przypadku pozostałych 47 ulic wojewoda mazowiecki wydał w listopadzie 2017 roku zarządzenia zastępcze. Zgodnie z nimi doszło między innymi do zmiany nazwy Alei Armii Ludowej na ulicę Lecha Kaczyńskiego.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Jolanta Turkowska/as

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520