9.8 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Dawniej o chorobie tej mówiono „mongolizm”, a winę za nią przypisywano rodzicom

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dawniej o chorobie tej mówiono „mongolizm”, a winę za nią przypisywano rodzicom dotkniętego nią dziecka. Dziś – dzięki badaniom francuskiego genetyka i pediatry – profesora Jerome’a Lejuene’a – wiadomo, że Zespół Downa to skutek anomalii polegającej na obecności dodatkowego, trzeciego chromosomu w parze oznaczonej numerem 21.

Wykrytą w 1959 roku chromosomową przyczynę wad Jerome Lejeune uznał za chorobę. Nadał jej nazwę trisomia 21. Stanowczo sprzeciwiał się rozwiązywaniu problemu trisomii za pomocą przerywania ciąży. Między innymi w wypowiedzi z 1973 roku, kiedy mówił, że „aborcja nie jest aktem lekarza”. Tłumaczył, że lekarz jest po to, żeby leczyć. A to znaczy zajmować się człowiekiem – małym i dużym – starcami i maleńkimi dziećmi. „Lekarz nigdy nie jest po to, by zabijać” – podkreślał Jerome Lejeune.

Naukowiec przekonywał, że dzięki postępowi medycyny można leczyć, ocalając prawie wszystkie ciąże. Zachęcał do rugowania ze świadomości społecznej uprzedzeń wobec kobiet spodziewających się chorego dziecka. Zamiast pogardy społeczeństwo powinno – jego zdaniem – udzielić im pomocy. Zalecał, aby nie używać określenia „panna z dzieckiem”, ani nie zarzucać kobiecie zdrady uczuć macierzyńskich, gdy oddaje dziecko do adopcji, nie mogąc go utrzymać. „To jest niegodne i tchórzliwe. Kobieta, która ochroniła dziecko przed śmiercią zasługuje na szacunek. I społeczeństwo powinno jej to powiedzieć” – mówił Jerome Lejeune.

Naukowcy – kontynuatorzy prac profesora Lejeune’a – uważają Zespół Downa za chorobę wynikającą z trisomii chromosomu 21. i pracują nad metodą leczenia jej skutków. Najbardziej dolegliwym z nich są zaburzenia intelektualne. Poszukiwania dotyczą sposobu zniwelowania konsekwencji obecności dodatkowego chromosomu poprzez hamowanie enzymów zależnych od genów związanych z tym chromosomem, oddziaływanie na mechanizmy komunikowania się komórek nerwowych oraz „wygaszenie” zbędnego, trzeciego elementu.

Naukowcy skupieni wokół Fundacji imienia profesora Jerome’a Lejeune’a Zespół Downa chcą leczyć. Tymczasem odkrycie Lejeune’a, przyczyniło się paradoksalnie do zwiększenia – na etapie prenatalnym – dyskryminacji osób z Zespołem. Według danych Fundacji, 90 procent ciąż, w których w badaniach prenatalnych wykryto u dzieci trisomię chromosomu 21., kończy się aborcją.
Przywróceniem godności i niesieniem pomocy osobom dotkniętym Zespołem Downa i innymi chorobami upośledzającym intelektualnie mającymi podłoże genetycznym zajmuje się powołany przez Fundację Instytut Jerome’a Lejeune’a. Co roku udziela konsultacji kilku tysiącom pacjentów.

21 marca – data wybrana na obchodzony od 13 lat Światowy Dzień Zespołu Downa – nawiązuje symbolicznie do zakłócenia w 21. parze chromosomów. Poprzez szereg wydarzeń organizatorzy promują prawo osób dotkniętych trisomią 21 do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym, ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do opieki zdrowotnej i rehabilitacji.
Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje ONZ.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/fondationlejeune.org & ina.fr/video/jl/dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520