„Czystka” w dolnośląskiej policji? Po serii skandali wrze

„Czystka” w dolnośląskiej policji? Po serii skandali wrze

Kilku wysokich rangą oficerów dolnośląskiej policji w najbliższym czasie odchodzi na emeryturę – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Rzekomo nawet sam komendant wojewódzki zaczyna mówić, że ma dosyć i chciałby odejść. 

Rzecznik komendy wojewódzkiej Paweł Petrykowski mówi, że to wszystko bzdury. – Może jeden albo dwóch naczelników wydziałów w komendzie wojewódzkiej nosi się z zamiarem odejścia – przyznaje Paweł Petrykowski. Ale o szczegółach mowa będzie dopiero wtedy, gdy już odejdą. Komendant Tomasz Trawiński do cywila się nie wybiera. Tyle oficjalnie policja. Jednak od pewnego czasu docierają do nas informacje o tym, że wysocy rangą, a co za tym idzie doświadczeni, oficerowie mieliby być nakłaniani przez szefów do tego, żeby odejść.

 

Jeden z naszych rozmówców nazywa to nawet „czystką”. – To było zaplanowane już w grudniu – mówi. – Chodziło o to, żeby zmienić naczelników wydziałów, którzy już od dłuższego czasu siedzą na swoich stanowiskach. Ich miejsce mieliby zająć nowi, młodzi, bardziej dynamiczni. Planowane zmiany – nazywane przez naszego rozmówcę „czystką” – wstrzymać miał obyczajowy skandal, jaki wybuchł w związku z osobą komendanta miejskiego Zbigniewa Raczaka. Znaleziono go w środku nocy na ulicy bez butów i częściowo rozebranego. Rzekomo był pijany. Został zdymisjonowany i wszczęto procedurę jego wyrzucenia z policji.

 

– Po tej historii szefowie policji obawiali się o własne stanowiska. Dlatego wstrzymano zmiany w komendzie. Teraz wrócono do starych pomysłów. Niektórzy z naszych rozmówców ostrzegają, że policja pozbywa się kolejnych doświadczonych oficerów. Wielu z nich odeszło wcześniej. W ramach akcji wysłania na emeryturę tych, którzy służbę zaczynali jeszcze w milicji. A komendant Trawiński? Raportu o odejście na emeryturę nie złożył. Ale – mówią nam nieoficjalnie – rozmawiał ze współpracownikami, jakoby się nad tym zastanawiał.

Marcin Rybak aip

COMMENTS

WORDPRESS: 0