1.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Czy katolik może świętować Halloween ?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Halloween wywodzi się z tradycji pogańskiej, niektórzy kojarzą to wręcz z kultem szatana. Takie zabawy stały się też popularne w Polsce, ale często są krytykowane z ambon. Czy katolikowi wypada zatem świętować halloween?

Holy Wins, czyli święty zwycięża – pod takim hasłem przejdzie w sobotę przez Wrocław parada świętych. W tym samym dniu, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Irlandii, obchodzone jest Halloween. Dzień ten kojarzy nam się głównie z paradami ludzi przebranych za potwory, wydrążonymi w dyni lampionami i dziećmi pukającymi od drzwi do drzwi z hasłem „cukierek albo psikus”.

 

Takie zabawy stały się też popularne w Polsce, ale często są krytykowane z ambon. Halloween wywodzi się z tradycji pogańskiej, niektórzy kojarzą to wręcz z kultem szatana. Czy katolikowi wypada zatem świętować halloween? – To trudne pytanie, daleki jestem od tego, by mówić, że branie udziału w takich obchodach to grzech i zło – mówi rzecznik wrocławskiej kurii ks. Rafał Kowalski. – To tak jak pytanie, czy grzechem jest obrzucanie nowożeńców ryżem: jeśli wierzymy, że tylko i wyłącznie dzięki temu parę młodą czeka szczęście, jest to bałwochwalstwo. Jeśli z kolei robimy to dla zabawy i tradycji, nie ma w tym nic złego – wyjaśnia ks. Kowalski.

 

Wspomina też o „desemantyzacji”, czyli zjawisku, gdy rzeczy i zdarzenia zaczynają tracić pierwotne znaczenie, stają się symbolem, tradycją, nawykiem. – Tak jest z halloween w Polsce. Nikt o celtyckich korzeniach nie pamięta, podobnie jak nie kojarzy tego dnia z otwieraniem się na zło. Traktuje się je dzisiaj jako zabawę – wyjaśnia ks. Kowalski. – Uczestniczenie w halloween nie jest groźne, po prostu nie ma nic wspólnego z katolicką tradycją. Wprowadza ludzi w błąd, przekonując, że po śmierci stają się potworami i upiorami. Z kolei marsze świętych pokazują, że czeka nas wtedy życie w pełnym szczęściu. Holy Wins nie ma być alternatywą dla halloween.

 

Ks. Kowalski przypomina, że jeszcze ok. 50 lat temu w Polsce świętowało wiele różnych wigilii, z których do dziś zostały nam tylko obchody Wigilii Bożego Narodzenia. Także dzień przed świętem Wszystkich Świętych odprawiano nieszpory. Co więcej, świętowano jeszcze całą oktawę, czyli 8 dni po tym święcie, odprawiając nabożeństwa.  Katolicy uczestniczą w marszach świętych organizowanych w wielu miastach, m.in. na Dolnym Śląsku.

 

We Wrocławiu korowód przebrany za świętych przejdzie w sobotę po mszy św. o godz. 18.30 z kościoła NMP na Piasku do Rynku, gdzie o godz. 21 przy pręgierzu odbędzie się Apel Jasnogórski. Parafia oo. oblatów na Popowicach zaprasza o godz. 19 na czuwanie i nieszpory, a także prezentację świętych i marsz świętych z pochodniami stronę parafii św. Jadwigi na Kozanowie. Tam odbędzie się msza. Księżom udało się zgromadzić relikwie kilkudziesięciu świętych i błogosławionych.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520