7.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

W części polskich miast rozpoczęły się protesty „3xW – Wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W części polskich miast rozpoczęły się [o godz. 19:00] protesty „3xW – Wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska”. Uczestnicy sprzeciwiają się planowanym zmianom w Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Protesty zorganizowali członkowie inicjatyw „Akcja demokracja” oraz „Wolne sądy”. Zgodnie z ich informacjami, manifestacje pod szyldem „3xW” pojawiły się dziś w ponad 120 miejscach w Polsce, ale także za granicą: między innymi w Kopenhadze, Londynie czy Chicago.
W Warszawie protestujący zebrali się przed Pałacem Prezydenckim. Bogumił Kolmasiak z „Akcji Demokracji” zwrócił uwagę, że dzisiejsze protesty odbywają się dokładnie 4 miesiące po lipcowych manifestacjach „Trzy razy weto”. „Dzisiaj również spotykamy się przed Pałacem Prezydenckim. Chcemy wolnych i niezależnych od polityków sądów. Domagamy się wycofania [tych] ustaw (…). Reforma sądownictwa jest potrzebna, ale propozycja Pana Prezydenta tych problemów nie rozwiązuje” – powiedział przedstawiciel organizatorów. Według Bogumiła Kolmasiaka prezydencki projekt jest niezgodny z konstytucją, ponieważ przewiduje usunięcie członków KRS przed upływem kadencji. Zdaniem organizatorów protestu zmiany dadzą też politykom możliwość „ingerowania w sprawy sądowe”.
Na scenie ustawionej na przeciwko Pałacu Prezydenckiego została odegrana „Oda do Radości”, później aktorzy odczytywali preambułę i wybrane fragmenty konstytucji. Organizatorzy przekonywali, że „protest jest apolityczny”, prosili o to, by nie pokazywać emblematów partyjnych.
Dziś Sejm skierował do dalszych prac prezydenckie projekty projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zmiany dotyczące KRS zakładają m.in wybór przez Sejm 15 członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów; w przypadku klinczu, każdy poseł głosowałby tylko na jednego kandydata. Projekt dotyczący Sądu Najwyższego przewiduje m.in. wprowadzenie instytucji skargi nadzwyczajnej, czyli możliwość wniesienia skargi na każdy prawomocny wyrok sądu.
Nad pierwszymi projektami ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa Sejm głosował w już wakacje. Prezydent zawetował jednak te ustawy, zapowiadając jednocześnie przygotowanie własnych projektów.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/K. Surówka/jj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520