Chiny: Portrety Xi Jinpinga zamiast symboli religijnych. Zamiast wierzyć w Boga – zaufaj partii

Chiny: Portrety Xi Jinpinga zamiast symboli religijnych. Zamiast wierzyć w Boga – zaufaj partii

Zamiast wizerunku Jezusa – portrety przewodniczącego Komunistycznej Partii Chin. Lokalne władze jednego z najbiedniejszych regionów Chin przekonują chrześcijan, że zamiast wierzyć w Boga – powinni zaufać partii. Kontrowersyjną kampanię opisuje dziś ukazujący się w Hongkongu dziennik „South China Morning Post”.

Powiat Yugan w prowincji Jiangxi to jeden z najbiedniejszych terenów w Chinach, gdzie ponad 11 procent z miliona mieszkańców żyje poniżej granicy ubóstwa. Około 10 procent populacji to chrześcijanie. Jak pisze „South China Morning Post”, wielu mieszkańcom polecono zdjęcie ze ścian mieszkań krzyży i wizerunków Jezusa i zastąpienie ich portretami Xi Jinpinga – przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej.

Hongkoński dziennik cytuje informacje, które umieszczono lokalnym koncie społecznościowym, jakoby tylko w ostatni weekend 600 osób „dobrowolnie” pozbyło się symboli religijnych, zastępując je portretami Xi. Artykuł został szybko skasowany. Dziennikarzom z Hongkongu udało się jednak potwierdzić fakt prowadzenia kampanii wymierzonej w chrześcijańskie symbole religijne u mieszkańców powiatu. Według relacji gazety, lokalne władze wiarę chrześcijańską łączą z ubóstwem mieszkańców. Podczas wizyt w domach chrześcijan dochodziło do sytuacji, w których przekonywano do zamiany wiary w Boga na wiarę w partię, co miało skutkować polepszeniem sytuacji bytowej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz/Pekin/dabr

COMMENTS

WORDPRESS: 0