Ceny żywności na świecie zaczynają spadać

Ceny żywności na świecie zaczynają spadać

Jak wynika z indeksu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, w październiku ceny były niższe niż miesiąc wcześniej.

Analityk banku Credit Agricole Jakub Olipra informuje, że w październiku indeks cen organizacji spadł o 1,2 procent. W październiku drożały tylko zboża. Pozostałe główne produkty traciły na wartości. W tej grupie, jak przypomina analityk, jest cukier, mięso, olej roślinny czy produkty mleczne. Według Jakuba Olipry, podobnie będzie w najbliższych miesiącach.

Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej dodaje, że można już zaobserwować spadek cen masła. W ujęciu rocznym ceny żywności wciąż rosną, choć, jak dodaje Jakub Olipra, coraz wolniej. Jego zdaniem, na przełomie tego i przyszłego roku ceny zaczną spadać nie tylko w ujęciu miesięcznym, ale także rocznym.

Pod koniec października Główny Urząd Statystyczny podał wstępny szacunek wzrostu cen za ten miesiąc. Wynika z niego, że inflacja w październiku w ujęciu rocznym wyniosła 2,1 procent. Szczegółowe informacje na ten temat wraz ze zmianą cen żywności w Polsce będą dostępne 13 listopada. Z kolei 21 listopada GUS ma przedstawić informację na temat cen produktów rolnych w październiku.

IAR / Karol Tokarczyk/dw

fot.pixabay.com

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0