Cannes 2017 – podano oficjalną listę filmów, które powalczą o Złotą Palmę

Cannes 2017 – podano oficjalną listę filmów, które powalczą o Złotą Palmę

W Paryżu podano oficjalną listę filmów, które powalczą o Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. Ta legendarna impreza rozpoczyna się 17 maja i potrwa niemal do końca miesiąca.

Wiadomo, że na czele jury jubileuszowego, 70. Festiwalu Filmowego w Cannes stanie jeden z najwybitniejszych reżyserów w historii kinematografii – Hiszpan Pedro Almodavar. Na razie nie ujawniono składu sędziowskiego, ale w przeciekach pojawiają się nazwiska znanych twórców i aktorów. Na liście znalazły się filmy aż dwunastu kobiet, a wśród nich Sofii Coppoli, która pokazuje film z Nicole Kidman w jednej z głównych ról. Panów reprezentują między innymi dwukrotny zdobywca Złotej Palmy Michael Haneke z „Happy Endem”, z Isabelle Hupert w roli głównej i Michel Hazanavicius – twórca słynnego „Artysty”.
Komisja zajmująca się wyborem obrazów dopuszczonych do festiwalu, spośród zgłoszonych propozycji obejrzała 1930 filmów. W Cannes reprezentowane będzie 29 kinematografii narodowych. 9 obrazów to ekranowe debiuty. Najdłuższy film to „A Gentle Creature” – ukraińskiego reżysera Sergieja Łoznicy, trwający 2 godziny 40 minut, a najkrótszy to 17-minutowy „Come swim” Kristen Stewart, która według nieoficjalnych informacji, ma zasiąść także w jury festiwalu.

Marek Brzeziński/Paryż, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS

WORDPRESS: 0