5.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Jakie były wynagrodzenia w 2017 roku?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Niskie bezrobocie, rywalizacja o pracowników i zmiany legislacyjne wpłynęły na poprawę wynagrodzeń w mijającym roku. Od początku stycznia zaczęła obowiązywać minimalna stawka godzinowa na umowach zleceniach. Dodatkowo w drugiej połowie roku średnie wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw zaczęły rosnąć najszybciej w ostatnich latach.

W październiku przeciętna płaca rosła o 7,4 procent rok do roku, co było najszybszą dynamiką od 2012 roku – zwraca uwagę Andrzej Kubisiak – dyrektor zespołu Analiz i Komunikacji w Work Service. Dodaje, że pomimo inflacji wzrosty wynagrodzeń są dość wyraźne i przyszły rok może być pod tym względem jeszcze lepszy. Dynamika wynagrodzeń może przekroczyć nawet 7 procent w skali rok do roku – podkreśla rozmówca IAR. Jak mówi, byłyby to wskazania niewidziane w Polsce od 2008 roku. To według dyrektor Kubisiaka grozi przegrzaniem gospodarki, gdyż w warunkach skokowego wzrostu płac również koszty po stronie pracodawców będą bardzo wysokie, co może się przełożyć na wzrost cen produktów i usług.
Andrzej Kubisiak przyznaje jednak, że nasze płace muszą nadążać za wynagrodzeniami zachodnimi po to, by ograniczać ryzyko emigracji. Zwraca uwagę, że w kraju płace nie rosną równomiernie. Najszybciej rosną po stronie pracowników niewykwalifikowanych, często dużo szybciej niż wśród specjalistów czy pracowników średniego szczebla. Dochodzi do paradoksów, że osoby niewykwalifikowane potrafią zarobić tyle co osoby, które na swoje kwalifikacje pracowały wiele lat.
Od nowego roku płaca minimalna wzrośnie o 100 złotych i wyniesie 2 tysiące 100 złotych. Do 13 złotych i 70 groszy z obecnych 13 wzrośnie też stawka godzinowa. Zdaniem Andrzeja Kubisiaka rynek pracy jest na tę zmianę dobrze przygotowany. Już dzisiaj w wielu gałęziach gospodarki płaca na poziomie 13 złotych jest niespotykana. Raczej są to sytuacje pojedyncze, występujące głównie w tych rejonach Polski, gdzie bezrobocie jest relatywnie nieco wyższe. Na zachodzie Polski, w Polsce centralnej i południowej bardzo rzadko można spotkać wskazania na poziomie 13 złotych za godzinę. Wzrost minimalnych stawek był więc potrzebny, by je trochę urealnić – podkreśla Andrzej Kubisiak. Dodaje, że duże firmy poradzą sobie z tymi podwyżkami ale pytanie jak poradzą sobie z tym małe firmy w tej części kraju, gdzie płace są niższe. Według eksperta za wzrostem płac powinien pójść wzrost produktywności i rynek powinien sobie z tym poradzić.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) /Elżbieta Łukowska/sk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520