7.1 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Byli górnicy z „Wujka” do prezydenta Warszawy: „Śmieje się pan w twarz Bohaterom”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Byli górnicy z kopalni „Wujek” i opozycjoniści krytykują prezydenta Warszawy. „Po blisko trzech dekadach wolnej Polski, w roku stulecia odzyskania Niepodległości (…) śmieje się Pan w twarz Bohaterom” – napisali w liście otwartym do Rafała Trzaskowskiego, Krzysztof Pluszczyk uczestnik strajku z 1981 roku i jeden z jego organizatorów Stanisław Płatek. List ma związek z uchyleniem zarządzeń wojewody mazowieckiego, zmieniających nazwy ulic w Warszawie w związku z ustawą dekomunizacyjną.

Stanisław Płatek, przewodniczący Zarządu Krajowego Związku Więźniów Politycznych Okresu Stanu Wojennego powiedział, że ulica Bohaterów z Kopalni „Wujek” będzie teraz nosiła imię komunistycznego przodownika pracy Wincentego Pstrowskiego, a Rafał Trzaskowski podjął tę decyzję 13 grudnia. „Nie wiem, czy to tylko wyłącznie decyzja prezydenta Warszawy, czy całej Rady Miasta. Należą się im wielkie oklaski. Należałoby im tak długo klaskać, jak za czasów Gierka. Bo to, co zrobili to wielkie draństwo”- powiedział Stanisław Płatek.
List Krzysztofa Pluszczyka przewodniczącego Społecznego Komitetu Pamięci Górników KWK „Wujek” w Katowicach Poległych 16.12.1981 Roku i Stanisława Płatka, który jest również wiceprzewodniczącym tego komitetu został napisany po decyzji stołecznych radnych, którzy w czwartek zdecydowali, że nie zajmą się stanowiskiem Prawa i Sprawiedliwości w sprawie dekomunizacji nazw stołecznych ulic. Grupa radnych PiS domagała się pozostawienia nazw, które w ubiegłym roku nadał wojewoda mazowiecki.
„Prezydent Warszawy, młody człowiek, który nie ma żadnych doświadczeń z tamtego okresu, zdejmuje tabliczki z nazwami ulic ludzi związanych z przemianami demokratyczni w Polsce. Czym jestem najbardziej urażony, to zmianą nazwy bohaterów 'Wujka’ na komunistycznego aktywistę partyjnego Wincentego Pstrowskiego. Hańbą jest to, ze na to się poważono!” – powiedział Stanisław Płatek.
7 grudnia Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o uchyleniu 44 zarządzeń wojewody zmieniających nazwy ulic w Warszawie w związku z ustawą dekomunizacyjną. NSA uznał, tak jak sąd wojewódzki, że zarządzenia wojewody o zmianach nazw ulic podjęto z naruszeniem przepisów, zaś opinia Instytutu Pamięci Narodowej – na której oparto te zarządzenia – była niewłaściwa.
16 grudnia 1981 roku – w Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach funkcjonariusze plutonu specjalnego ZOMO wyposażeni w pistolety maszynowe otworzyli ogień do strajkujących górników. 9 osób zostało zabitych, 21 – rannych. Przyczyną strajku było wprowadzanie stanu wojennego i aresztowanie w nocy z 12 na 13 grudnia Jana Ludwiczaka, przewodniczącego „Solidarności” w kopalni „Wujek”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Grzegorz Maciak/dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520