3.6 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Bruksela: Jest zgoda na polską poprawkę. „To zmieni sytuację polskich dzieci w rodzinach zastępczych”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Jest zgoda na polską poprawkę do unijnego rozporządzenia, mówiącą o konieczności zachowania więzów kulturowych. Dzieci, jeśli muszą trafić do rodzin zastępczych, powinny trafiać do tych bliskich kulturowo – dowiedziała się korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka. Polska zabiega w Unii Europejskiej o uregulowanie sytuacji dzieci, trafiających do rodzin zastępczych za granicą. Zgłoszoną przez nasz kraj poprawką zajmują się dziś ministrowie sprawiedliwości 28 krajów w Brukseli.

Unijni ministrowie mają uzgodnić kształt przepisów, regulujących kwestie związane z opieką zastępczą nad dziećmi w trakcie rozstrzygania sporów rozwodowych między małżonkami różnej narodowości. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik mówił kilka dni temu w Polskim Radiu 24, że Warszawa chce, by zgodnie z unijnymi przepisami dziecko musiało trafiać do rodziny, której język rozumie, tak, by jego tożsamość była zachowana. „Polska mówi, że to są prawa człowieka. My chcemy, żeby zawsze tożsamość dziecka była zachowana w takiej sytuacji, czyli jeżeli dziecko ma być umieszczone, to ma być w środowisku najbardziej zbliżonym do tego w którym było” – tłumaczył wiceminister sprawiedliwości.

Polska poprawka do unijnego rozporządzenia ma sprawić, że różne systemy obowiązujące w krajach członkowskich będą dostosowane do przepisów wspólnotowych. Przedstawiciele polskiego rządu kilkakrotnie podnosili tę kwestię w Brukseli. Argumentowali, że w wielu krajach dzieci są umieszczane w rodzinach zastępczych o innej kulturze i odmiennym wyznaniu, co – jak podkreślali – jest traumatycznym przeżyciem dla dziecka.

———

Dzieci, mieszkające za granicą, którą będą trafiać do rodzin zastępczych, będą musiały być umieszczane w tych bliskich kulturowo. Tak zdecydowali unijni ministrowie sprawiedliwości na spotkaniu w Brukseli, przyjmując polską poprawkę do przepisów. „To zmieni sytuację polskich dzieci” – skomentował po zakończeniu obrad wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Dodał, że coraz więcej jest małżeństw mieszanych, które się rozpadają i pojawiają się spory o dzieci. Znane były przypadki, że dobro dzieci nie było brane pod uwagę. „Polskie dzieci były umieszczane w rodzinach i otoczeniu zupełnie obcym wśród osób nieznających języka polskiego, wyznających inną religię, a organy państw obcych, które o tym rozstrzygały, zupełnie się tym kontekstem nie przejmowały. Teraz już to będzie niemożliwe” – powiedział wiceminister sprawiedliwości. Dodał, że za nierespektowanie nowych przepisów będą groziły kary. „Chodzi o to, żeby dziecka nie wynarodowić, nie wykorzenić z określonego kręgu kulturowego” – dodał wiceminister.

 

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/dw

IAR/B.Płomecka, Bruksela / gaj/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520