4.7 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

„Beksiński Nieznany” – wystawa w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Zbiór ponad 100 fotografii, grafik i fotomontaży komputerowych Zdzisława Beksińskiego można oglądać Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. Dziś zaplanowano otwarcie ekspozycji „Beksiński Nieznany”, poświęconej mniej znanym dziełom twórcy.

– Większość prac pokazanych na wystawie pochodzi z początku działalności artystycznej Zdzisława Beksińskiego – mówi prezes Fundacji „Beksiński” Janusz Barycki. – Zaczynał od fotografii artystycznej, malarskiej, potem jego dzieła ewoluowały w kierunku fotografii kreacyjnej, opartej na pomyśle twórcy, aż do zdjęć drastycznych – mówi Janusz Barycki. Dodaje, że ekspozycja zawiera prawie 77 tego typu prac. Według niego, to bardzo duży wycinek twórczości Beksińskiego.
Zdaniem Janusza Baryckiego, zakup komputera w 1997 roku dał Beksińskiemu nowe możliwości pracy twórczej. Ten obszar jego działalności artystycznej zaprezentowany jest na wystawie. Prezes Fundacji „Beksiński” wyjaśnia, że najpierw komputer służył mu jako maszyna do pisania, a później artysta zaczął tworzyć na nim fotomontaż. – Właściwą wartość osiągnął dopiero w grafice komputerowej – dodaje Janusz Barycki. – Od 2000 roku zaczął rysować na tablecie, skanować i przetwarzać prace, które później wykorzystywał jako postać wyjściową do obrazów – mówi rozmówca IAR.
– Zdzisław Beksiński jest artystą ponadczasowym – podkreśla kuratorka wystawy Ewa Barycka. – Pomimo tego,że pierwsze dzieła tworzył w latach pięćdziesiątych, teraz jego twórczość przeżywa renesans – mówi Ewa Barycka. Dodaje, że młodzi ludzie są zafascynowani jego pracami. Jej zdaniem, po obejrzeniu obrazów apokaliptycznych Beksińskiego, możemy stwierdzić, że był on wizjonerem.
Wystawa wykorzystuje technologie Virtual Reality, która umożliwia zwiedzającym wirtualny spacer po pracach artysty i mappingu, czyli metody podświetlenia w specjalny sposób fragmentów obrazów. Postać Zdzisława Beksińskiego przybliżą pokazy filmów dokumentalnych i nagrań z prywatnej wideoteki twórcy. W każdy weekend w bibliotece będą odbywały się wykłady multimedialne poświęcone życiu i twórczości artysty.
Zbiór ponad 100 dzieł udostępniło Muzeum Historyczne w Sanoku. Galeria prac gościła w Krakowie, Tarnowie, Kielcach i Toruniu. Po Warszawie organizatorzy zaplanowali wystawy w Łodzi i Gdańsku.
Ekspozycja wpisuje się w realizowany przez BUW cykl „Artyści w bibliotece”. Wystawę „Beksiński Nieznany” będzie można oglądać do 9 kwietnia.

IAR/ Agata Woźniak, Fot. Archiwum

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520