7.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Będzie debata Lecha Wałęsy ze zwolennikami teorii „Bolka”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Debata pomiędzy Lechem Wałęsą i jego oponentami, zarzucającymi mu kontakty z komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa, odbędzie się. Oficjalnie potwierdził to wczoraj prof. Mirosław Golon, dyrektor gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Na łamach „Dziennika Bałtyckiego” prof. Golon poinformował o tej decyzji już w poniedziałek, 11 stycznia. Debata jest inicjatywą samego prezydenta Wałęsy. W liście, skierowanym 8 stycznia do dyrektora Golona, napisał on: „Mając na względzie prawdę historyczną, powołując się na właściwą rolę IPN, a jednocześnie trwającym nieustannie stalkingiem, tak w tradycyjnych środkach przekazu medialnego, jak i w przestrzeni internetowej, proponuję publiczny finał sprawy tzw. Bolka z moim udziałem”.

Debata odbędzie się nie wcześniej niż w marcu. Jej uczestnicy spotkają się w siedzibie gdańskiego oddziału IPN. Debatę moderować miałby dziennikarz. Lista uczestników tej dyskusji dopiero powstaje. W swoim liście Lech Wałęsa wskazał na Grzegorza Brauna, reżysera filmu dokumentalnego „Plusy dodatnie, plusy ujemne”. Gotowość udziału, w odpowiedzi na upubliczniony w internecie list Lecha Wałęsy, zgłosił na swoim facebookowym profilu dr Sławomir Cenckiewicz, współautor, razem z Piotrem Gontarczykiem, wydanej przez IPN w 2008 r. książki „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”. Pozycja ta była pierwszą w tym stopniu udokumentowaną próbą opisania relacji pomiędzy Lechem Wałęsą a Służbą Bezpieczeństwa. Krzysztof Wyszkowski, któremu Lech Wałęsa wytaczał sprawy sądowe za wypowiedzi, przypisujące Wałęsie współpracę z SB, w poniedziałkowym wydaniu „Dziennika Bałtyckiego” powiedział, że jeszcze nie wie, czy wziąłby udział w podobnej debacie. Wczoraj w rozmowie z Wirtualną Polską zadeklarował, że gotów byłby się w niej jednak pojawić. – Mógłbym z litości wyrazić zgodę na wysłuchanie jego spowiedzi i przyjąć zaproszenie – powiedział Wyszkowski. Krąg osób, które wypowiadały się publicznie na temat „sprawy Bolka”, zatem mogłyby w takiej debacie wziąć udział, jest szeroki.

Poza Grzegorzem Braunem, Sławomirem Cenckiewiczem, Piotrem Gontarczykiem i Krzysztofem Wyszkowskim jest też grupa historyków, zajmujących się dziejami Solidarności, m.in. prof. Andrzej Friszke, prof. Antoni Dudek czy prof. Andrzej Paczkowski. – Propozycję udziału w debacie przyjąłbym bez entuzjazmu, ale też jednak z zainteresowaniem – powiedział ten ostatni „Dziennikowi Bałtyckiemu”. – Nie sądzę, by podobna debata mogła coś nowego przynieść – dodał historyk. Przed gdańskim oddziałem IPN stoi nie tylko zadanie stworzenia listy uczestników, ale także przygotowania scenariusza dyskusji. Lech Wałęsa w swoim liście zastrzegł sobie prawo do tego, by mógł odnieść się do każdej wypowiedzi swoich oponentów. Debata będzie rejestrowana, a jej przebieg, wedle wstępnych deklaracji IPN, będą mogli śledzić dziennikarze.

, foto Karolina Misztal

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520