Będą nowe przepisy dotyczące funkcjonowania schronisk dla zwierząt

Będą nowe przepisy dotyczące funkcjonowania schronisk dla zwierząt

Nowe przepisy dotyczące funkcjonowania schronisk dla psów przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Potrzebę ich wdrożenia dostrzegli między innymi członkowie parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt.
Wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zdecydował o zamknięciu schroniska dla zwierząt w Białogardzie i wykreśleniu go z rejestru. Według środowisk zajmujących się prawami zwierząt, sytuacja zwierząt w tym schronisku jest dramatyczna. Psy są głodzone, nieleczone, padają z wycieńczenia i chorób. Opinię tą podzielał Powiatowy Lekarz Weterynarii, według którego schronisko powinno zostać zamknięte.
„W projekcie złożonym przez grupę posłów PiS przewidziano gruntowne zmiany w systemie funkcjonowania schronisk dla zwierząt” – informuje poseł wnioskodawca i członek parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt Krzysztof Czabański: „Nasz głęboki niepokój budzi działalność schronisk komercyjnych czyli tak zwanych umieralni. Ich w skali kraju jest kilkanaście. Chcemy je wyeliminować, a przynajmniej uniemożliwić im funkcjonowanie w takim kształcie, jak obecnie” – zapowiedział.
Sprawa godnego traktowania zwierząt nie ma politycznych zabarwień i w tym aspekcie projekt może liczyć na przychylność opozycji – zapowiedziała Dorota Niedziela z PO: „Patrzę na ten projekt z ogromną nadzieją, bo sprawa nadzoru nad bezdomnymi zwierzętami to sprawa, w której dostrzegamy patologie. Już kilka rat sprawą tą zajmowała się Najwyższa Izba Kontroli i za każdym razem wskazywała na patologię w tym zakresie” – uzasadniała Dorota Niedziela.
Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt przewiduje także zakaz hodowli zwierząt na futra. Ogranicza również możliwość uboju rytualnego w Polsce, przyznając to prawo jedynie gminom wyznaniowym zarejestrowanym w kraju- na własne potrzeby. Proponuje też m.in. zwiększenie kar za znęcanie się nad zwierzętami, spuszczenie psów z łańcuchów oraz nakaz ich chipowania.
Wnioskodawca ustawy zapowiedział, iż parlament powinien rozpocząć prace nad projektem na przełomie stycznia i lutego.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Michał Fedusio/dyd

COMMENTS

WORDPRESS: 0