Austria skarży niemieckie opłaty na autostradach

Austria skarży niemieckie opłaty na autostradach

Austria zdecydowała się na wniesienie skargi do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu za wprowadzenie opłat dla samochodów osobowych na niemieckich autostradach, które dyskryminuje inne kraje unijne. Potwierdził to dziś w Wiedniu austriacki minister transportu- Joerg Leichtfried.

Austria uznaje, że niemiecka ustawa o opłatach za autostrady dyskryminuje wszystkich poza Niemcami i jest sprzeczna z unijnym prawem. Jeszcze dziś skarga zostanie złożona – powiedział Joerg Leichtfried, dodając, że niemieckim mytem będą obciążeni tylko cudzoziemcy. Skrytykował także Komisję Europejską, która wyraziła zgodę na takie „skandaliczne – jak się wyraził – niemieckie rozwiązanie”. „Komisja w tym wypadku mocno zamknęła oczy i udała, że nie widzi problemu” – dodał austriacki minister.
W Niemczech opłaty dla samochodów osobowych także nie wszystkim się podobają i mogą stać się problemem w rozmowach koalicyjnych. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiada się zarówno FDP jak i Zieloni.
Kierowcy samochodów osobowych od 2019 roku będą płacić za korzystanie z darmowych dotąd niemieckich autostrad. Austriacy będą skarżyć niemieckie to rozwiązanie, twierdząc, że zasady naliczania opłat dyskryminują zagranicznych kierowców.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Waldemar Maszewski/Berlin/zr

COMMENTS

WORDPRESS: 0