Anna Zalewska: kształcenie dzieci niepełnosprawnych będzie dostosowane do ich potrzeb

Anna Zalewska: kształcenie dzieci niepełnosprawnych będzie dostosowane do ich potrzeb

 

Dzieci z niepełnosprawnościami będą miały dedykowane kształcenie w zależności od ich możliwości i potrzeb – zapewniła w poniedziałek (15 maja) szefowa MEN Anna Zalewska. Zapowiedziała przygotowanie ustawy, regulującej edukację dzieci z niepełnosprawnością.

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska uczestniczyła w spotkaniu z rodzicami i przedstawicielami organizacji reprezentujących dzieci z niepełnosprawnościami. Spotkanie poświęcone było propozycjom zmian w ich edukacji.

Ministerstwo konsultowało z rodzicami cztery obszary działań dla dzieci z różnymi problemami w szkole. Pierwszy obszar rozwiązań – jak wskazała wiceminister – dotyczy dzieci zdrowych ale niepełnosprawnych, drugi – dzieci chorych, które nie mogą chodzić do szkoły, trzeci – dzieci chorych, które mogą chodzić do szkoły, zaś czwarty – dzieci, które mogą chodzić okresowo do szkoły.

Prezes Fundacji Mierz Wyżej Leszek Kołodziejczyk ocenił, że jeśli przedstawione przez MEN rozwiązania wejdą w życie, to otworzy to nowy rozdział i poprawi jakość kształcenia dzieci niepełnosprawnych. Największe zaniepokojenie rodziców budziło nauczanie indywidualne w domach. Jak powiedział Leszek Kołodziejczyk, przepisy zostaną tak zmienione, że będą dotyczyć tylko dzieci, które faktycznie nie mogą chodzić do szkoły. „Wszystkie inne dzieci na podstawie innego rozporządzenia o pomocy psychologiczno-pedagogicznej mają mieć zapewnioną naukę w klasie jako standard, a jeśli będzie taka potrzeba, to część zajęć będzie z nimi realizowana indywidualnie, ale bez konieczności uzyskania orzeczenia o potrzebie nauczania indywidualnego” – wyjaśnia prezes Fundacji.

Ustawa dotycząca edukacji dzieci z niepełnosprawnościami ma być pisana wspólnie z rodzicami. Minister Anna Zalewska powiedziała, że chciałaby by ta ustawa była gotowa w 2019 r.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/dabr

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0