Andrzej Duda i Raimonds Vejonis deklarują polsko-łotewską przyjaźń

Andrzej Duda i Raimonds Vejonis deklarują polsko-łotewską przyjaźń

Prezydenci Polski i Łotwy zapewniają o przyjaźni między obu państwami. Wieczorem w Pałacu Prezydenckim w Warszawie polska para prezydencka wydała oficjalny obiad na cześć goszczących w naszym kraju prezydenta Raimondsa Vejonisa i jego żony Ivety Vejone.

Prezydent Andrzej Duda, wznosząc toast na cześć łotewskiej pary prezydenckiej, podkreślił, że dziś w Polsce doszło do „wizyty naszych przyjaciół”. Polski prezydent zwrócił uwagę na serdeczne relacje łączące nie tylko obie pary prezydenckie, ale i oba kraje. „Polska i Łotwa to dwa zaprzyjaźnione ze sobą kraje zaplecione ze sobą więzami historii i więzami serdeczności i przyjaźni” – powiedział Andrzej Duda.
Jako przykład polsko-łotewskiej przyjaźni prezydent Duda przywołał postać Ity Marii Kozakiewicz, dążącej do niepodległości Łotwy, założycielki i pierwszej prezes Związku Polaków na Łotwie. Andrzej Duda zwrócił uwagę, że Polska i Łotwa to dziś wolne kraje, dbające o wspólne bezpieczeństwo. „Dowodem tego jest między innymi udział polskich żołnierzy w oddziałach NATO, które wkrótce będą stacjonowały na Łotwie. Dowodem na to jest wsparcie pana prezydenta dla idei zwiększenia siły wschodniej flanki NATO także w Polsce” – zwrócił się do łotewskiego przywódcy Andrzej Duda, dodając, że Raimonds Vejonis będzie też gościł na lipcowym szczycie państw Trójmorza we Wrocławiu.
Raimonds Vejonis wyraził radość z faktu, iż Polskę i Łotwę „łączą doskonałe i dynamiczne relacje”. „Nasze państwa ściśle współpracują w regionie Morza Bałtyckiego, jesteśmy wiarygodnymi partnerami w NATO i w Unii Europejskiej. Łotwa wysoko ceni udzielone przez Polskę wsparcie w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa i zapewnienia obecności NATO w krajach bałtyckich, szczególnie na Łotwie” – zadeklarował.
Prezydent Vejonis powiedział, że Łotwa pamięta o polskich żołnierzach walczących w 1919 i 1920 roku o niepodległość tego kraju. Raimonds Vejonis podkreślił też, że jego kraj jest dumny ze swojej polskiej diaspory.
Łotewski przywódca zwrócił uwagę, że w przyszłym roku oba kraje będą wspólnie obchodziły 100-lecie niepodległości. „Będziemy szczęśliwie obchodzić te znaczące dla naszych państw uroczystości razem. W ramach jubileuszowych obchodów planujemy zorganizować dla mieszkańców Polski wydarzenia muzyczne i artystyczne. Natomiast na Łotwie będziemy serdecznie gościć ambasadorów kultury polskiej” – zapowiedział.
Raimonds Vejonis powtórzył, że Łotwa dostrzega znaczenie takich projektów infrastrukturalnych jak Via Baltica i Rail Baltica w rozwoju konkurencyjności i wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie.
W trakcie wizyty w Polsce łotewski prezydent rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, spotkał się także z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Raimonds Vejonis złożył też wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros/kry

COMMENTS

WORDPRESS: 0