Amerykański sąd apelacyjny zawiesił postępowanie w sprawie dekretu Trumpa

Amerykański sąd apelacyjny zawiesił postępowanie w sprawie dekretu Trumpa

Amerykański sąd apelacyjny zawiesił postępowanie w sprawie rozporządzenie prezydenta Trumpa wstrzymującego imigrację z siedmiu krajów.

Wcześniej sędzia federalny James Robart zawiesił obowiązywanie prezydenckiego dekretu. Amerykański rząd wystąpił do sądu apelacyjnego z wnioskiem o anulowanie tego orzeczenia. Wprowadzenie czasowego zakazu imigracji z siedmiu krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej zamieszkanych głównie przez muzułmanów oraz wstrzymanie przyjmowania uchodźców amerykańskie władze uzasadniały względami bezpieczeństwa. Rządowi prawnicy odrzucają twierdzenia, że dekret prezydenta Trumpa wymierzony jest w muzułmanów. Argumentują, że restrykcje dotyczą krajów będących ośrodkami terroryzmu.
Sąd apelacyjny zawiesił postępowanie po tym jak Donald Trump zapowiedział wczoraj, że w przyszłym tygodniu ogłosi nowy dekret w sprawie imigracji. „Wydamy nowy, obszerny dekret, który zapewni bezpieczeństwo Amerykanom” – oświadczył prezydent na konferencji prasowej. Według amerykańskiego prezydenta, nowy dekret obejmie wszystkie kwestie związane z imigracją. Ma też uwzględniać stanowisko sądu, który zawiesił poprzedni dokument.

IAR/Reuters/wcześniejsze/sk

COMMENTS

WORDPRESS: 0