-1.2 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Amerykańscy lekarze podważają teorię Korei Północnej o stanie uwolnionego studenta

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

U 22-letniego Otta Warmbiera, który został uwolniony przez północnokoreański reżim po ponad 15 miesiącach aresztu, nie ma śladów botulizmu – oświadczył zespół lekarzy w Ohio. O nim mówił bowiem Pjongajng, kiedy odesłał do USA pogrążonego w śpiączce Warmbiera. Nic nie wskazuje jednak na to, że Otto był w więzieniu brutalnie traktowany.

O uwolnieniu 22-latka jego rodzice poinformowali we wtorek. Wyszło również na jaw, że mężczyzna pogrążony jest w śpiączce. „The Washington Post” cytował północnokoreański reżim, który utrzymuje, że mężczyzna dostał lek nasenny tuż po jego rozprawie 16 marca 2016 r. i już się nie obudził. Władze w Pjongjnagu twierdzą także, że Otto zachorował na botulizm (inaczej zatrucie jadem kielbasianym), który może prowadzić do paraliżu. Cindy i Fred Warmbierowie wyznali CNN, że nie mieli kontaktu ze swoim synem od ponad roku.
Jednak teorię Pjongjangu odrzuca zespół lekarzy ze szpitala na uczelni University of Cincinnati w Ohio, gdzie trafił Warmbier. Ich zdaniem nic nie wskazuje na to, że u 22-latka pojawił się botulizm. Dr Daniel Kanter wyjawił na konferencji prasowej w czwartek, że mężczyzna jest przytomny, jednak jego organizm nie reaguje na żadne bodźce. Otto nie mówi i „zupełnie nie pokazuje, że rozumie język [angielski]”.
U Warmbiera doszło do „znacznego obumarcia tkanki mózgowej”. Zdaniem doktora Kantera przyczyną mogło być nagłe zatrzymanie krążenia i oddychania. Tym samym lekarze stwierdzili, że nie ma żadnych znaków świadczących o tym, że w północnokoreańskim więzieniu fizycznie znęcano się nad 22-latkiem. – Przypadek pana Wambiera nie jest tym, co zwykle widzimy w przypadku urazowego uszkodzenia mózgu – powiedział doktor Kanter.
Wcześniej w czwartek Fred Warmbier, ojciec Otta, stwierdził, że nie wierzy w słowa północnokoreańskiego reżimu. – Nawet jeśli wierzycie w tłumaczenia, że to botulizm i tabletka nasenna spowodowały śpiączkę – a my nie wierzymy – to nie ma żadnego wytłumaczenia na to, że cywilizowany naród trzymał jego [Otta] stan w tajemnicy i odmówił mu najlepszej opieki medycznej – mówił Warmbier. Z kolei we wtorek rodzice mężczyzny powiedzieli, że „oni i ich syn zostali brutalnie potraktowani oraz sterroryzowani przez reżim”.
Otto Warmbier, student ekonomii na University of Virginia, pochodzi z Ohio. Na początku zeszłego roku pojechał do Korei Północnej, gdzie 2 stycznia 2016 r. został aresztowany i oskarżony o próbę kradzieży z hotelu propagandowego znaku. Szybki proces odbył się 16 marca, a Warmbier został skazany na 15 lat ciężkich robót. 22-latek został niespodziewanie uwolniony we wtorek. Korea Północna jest znana z ostrych wyroków wobec zagranicznych, szczególnie amerykańskich, turystów. Waszyngton wielokrotnie oskarżał reżim o wykorzystywanie obywateli USA jako kart przetargowych w negocjacjach dotyczących koreańskiego programu nuklearnego.
Jak zauważają amerykańskie media, kluczowe jest teraz ustalenie, co jest przyczyną ciężkiego stanu Warmbiera. Jeśli okaże się, że jest to skutek brutalnego traktowania mężczyzny w więzieniu w Korei Północnej, opinia publiczna w USA można naciskać na administrację prezydenta Donalda Trumpa, aby ta podjęła kroki wymierzone w reżim Kima Dzong Una. Stosunki między USA a Koreą Północną są od miesięcy napięte z powodu regularnie przeprowadzonych przez Pjongjang prób rakiet balistycznych i nuklearnych.

Aleksandra Gersz AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520