Akcja GOPR na Babiej Górze. Szukali turystów w burzy śnieżnej

Akcja GOPR na Babiej Górze. Szukali turystów w burzy śnieżnej

Beskidzcy goprowcy uratowali dwóch turystów, którzy zabłądzili w rejonie Babiej góry. Akcja ratunkowa była prowadzona w bardzo trudnych warunkach – burza śnieżna, ograniczona widoczność i wiatr wiejący z prędkością powyżej 100 km/h. 

Akcję ratunkową beskidzcy goprowcy przeprowadzili w piątek, 29 grudnia, w rejonie Babiej Góry. Tego dnia o godz. 16.30 ratownik dyżurny odebrał zgłoszenie o zabłądzeniu dwóch turystów. – Turyści za pomocą aplikacji RATUNEK zostali zlokalizowani na południowych zboczach Babiej Góry – informują ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR. Na pomoc wyruszyli dyżurni z Markowych Szczawin, do których dołączyli ratownicy z Zawoi.

 

Turyści zostali sprowadzeni do schroniska na Markowych Szczawinach, gdzie pozostali na nocleg. W działaniach wzięło udział 9 ratowników sekcji babiogórskiej GB GOPR – Akcję przeprowadzono w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, ujemnej temperaturze, opadach śniegu, ograniczonej widoczności do kilku metrów, wietrze zdecydowanie powyżej 100km/h oraz burzy śnieżnej – podkreślają goprowcy. To druga taka akcja w odstępie kilku dni. W środę 27 grudnia goprowcy szukali turysty, który zabłądził na północnych zboczach Babiej Góry. Mężczyzna schodząc ze szczytu w kierunku przełęczy Brona zgubił szlak i nie był w stanie określić swojego położenia.

 

– Został namierzony przy pomocy aplikacji RATUNEK w okolicach wąwozu Poszukiwaczy Skarbów. O godz. 15:30 do poszkodowanego dotarł ratownik dyżurny z Markowych Szczawin, zabezpieczył termicznie (mężczyzna był wychłodzony, miał odmrożenie stóp pierwszego stopnia) oraz ewakuował skuterem do schroniska, a następnie quadem do Zawoi Markowej – informują ratownicy. Sylwestrowego ranka beskidzcy goprowcy ogłosili drugi stopień lawinowy. Zwracają uwagę, że zwiększone zagrożenie lawinowe występuje w głównie miejscach odłożenia większych ilości śniegu z poprzednich i dzisiejszych opadów, zwłaszcza w miejscach, gdzie mocno wieje wiatr.

 

Na dzisiejszy, sylwestrowy wieczór, prognozowany znaczny wzrost temperatury, który przez zmianę plastyczności śniegu może pogorszyć nieco warunki lawinowe, jednakże nie przewiduje się zmiany stopnia. Goprowcy podkreślają, że poruszanie się na szlakach wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

AIP

COMMENTS

WORDPRESS: 0