1.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Afera fipronilowa i eksport jaj. Rekord „zawdzięczamy” problemom konkurencji z Zachodu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polski eksport jaj spożywczych w szczycie afery fipronilowej? Swoją opinią dzieli się Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

W sierpniu za granicę sprzedano blisko 50 tysięcy ton polskich jaj spożywczych. A to dlatego, że konkurencja z zachodniej Europy miała problemy. Przypominamy: We wrześniu i październiku obcokrajowcy nadal byli zainteresowani jajami znad Wisły, jednak nie osiągnięto takich wyników jak sierpniowy. Mowa o 34 i 22 tys. ton. – W „kwartale fipronilowym” wyeksportowaliśmy z Polski 105 tys. ton jaj, czyli prawie połowę rocznej wielkości eksportu – licząc od stycznia do października 2017. W analizowanym okresie styczeń – październik polskie firmy zwiększyły eksport o 12% w skali roku.

Co więcej, ubiegłoroczne osiągnięcia za dziesięć miesięcy na poziomie 218 tys. ton są zaledwie o 5% niższe niż całkowita wartość ilościowa eksportu w 2016 roku. Tym samym nadrobiliśmy stratę z początku 2017 roku. Przypomnijmy, że wyniki sprzedażowe za pierwsze siedem miesięcy 2017 roku nie były tak optymistyczne – notowano spadek wolumenu wywozu r/r o jedną piątą – mówi Katarzyna Gawrońska, główna specjalistka Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Jak podkreśla KIPDiP, w szczycie afery fipronilowej prawie połowa eksportowanych z Polski jaj znalazła odbiorców w Niemczech – 50 tys. ton, nieco mniej w Holandii – 33 tys. ton.

W okresie sierpień – październik około 80% eksportu pokryło lukę podażową na rynku niemieckim i holenderskim. Według producentów, można się było spodziewać, że zaburzenia relacji podażowo – popytowych i presja na wzrost cen doprowadzą do momentu, w którym rynek zacznie się „bronić”. Wiele firm przemysłu spożywczego sięgnęło po tańsze produkty zagraniczne. Od wielu lat jesteśmy przyzwyczajeni do importu produktów przetwórstwa jaj z obu Ameryk, jednak jesienią 2017 r. przywóz ten zdecydowanie przybrał na sile, podkreśla KIPDiP. Zerkając na dane z jedenastu miesięcy ubiegłego roku – z USA do Wspólnoty sprowadzono 11 tys. ton jaj i przetworów.

– Poza dostawami z Ameryki Północnej, w proszek jajeczny i albuminy europejski przemysł zaopatrywał się w Argentynie. Jaja w skorupkach przyjeżdżały do Unii Europejskiej, między innymi z Albanii i Ukrainy. Najświeższe statystyki potwierdzają, że z w okresie styczeń – listopad 2017 r. Ukraina dostarczyła unijnym partnerom handlowym 1,9 tys. ton jaj w skorupkach i przetworów łącznie – twierdzi Katarzyna Gawrońska. 

opr. ES, aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520