4.5 C
piątek, 29 marca, 2024

80. hokejowe mistrzostwa świata rozpoczęte

W Sankt Petersburgu i w Moskwie zaczęły się 80. hokejowe mistrzostwa świata elity. Tytułu mistrzowskiego broni Kanada, która na początek pokonała 5:1 ekipę Stanów Zjednoczonych.

Kanadyjczycy i Amerykanie mają najmłodsze na tym turnieju ekipy. Trener USA przywiózł młody atak z uniwersytetu Michigan. W ekipie Kanady jest tylko siedmiu graczy, którzy grali w poprzednich mistrzostwach świata, ale jest też kilku doświadczonych hokeistów, jak dwukrotny złoty medalista olimpijski Corey Perry. Inauguracyjny mecz dobrze rozpoczęła ekipa USA, która w 5 min objęła prowadzenie. Ale już po 31 sekundach był remis; gola po błędzie bramkarza zdobył Taylor Hall z Edmonton Oilers. Jeszcze w tej tercji Kanadyjczycy objęli prowadzenie po kapitalnym strzale Brendana Gallaghera w samo „okienko”. Kanadyjczycy byli przez cały mecz stroną przeważającą, świetną partię rozgrywał Matt Duchene z Colorado Avalanche, który już po raz szósty gra w mistrzostwach świata. Swoją znakomitą grę podkreślił pięknym golem na 3:1, został wybrany graczem meczu. W innym spotkaniu Szwedzi musieli się mocno napracować, by pokonać Łotwę. Prowadzili od 3 min, ale potem znakomicie bronił bramkarz Elvis Merzlikins, który w cały meczu obronił 41 strzały (jego rywal 20). W 53 min Łotysze doprowadzili do remisu 1:1. Dopiero bramka zdobyta 54 sekund przed końcem dogrywki dała „Trzem Koronom” wygraną 2:1 (1:0, 0:0, 0:1, 1:0).

Wyniki: Kanada – USA 5:1 (2:1, 1:0, 2:0), Szwecja – Łotwa 2:1 po dogrywce (1:0, 0:0, 0:1, 1:0). Wieczorem odbędą się mecze Rosja – Czechy i Finlandia – Białoruś.